SSH może być najpopularniejszym protokołem umożliwiającym administratorowi Linuksa bezpieczne zarządzanie serwerami zdalnie. SSH posiada komendę SCP . SCP służy do kopiowania plików między serwerami w bezpieczny sposób.
Podstawowa składnia SCP
scp nazwa_pliku_źródłowego nazwa_użytkownika @host_docelowy: folder_docelowy
W poleceniu SCP jest wiele parametrów , których możesz użyć. Oto parametry, które mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu.
Podaj szczegółowe informacje o procesie SCP za pomocą parametru -v
Podstawowe polecenie SCP bez parametru skopiuje pliki w tle. Użytkownik nic nie zobaczy, chyba że proces zostanie zakończony lub pojawi się jakiś błąd. Aby wyświetlić informacje debugowania na ekranie, można użyć parametru „ -v ”. Może pomóc w debugowaniu problemów z połączeniem, uwierzytelnianiem i konfiguracją.
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -v Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Podaj czasy modyfikacji, czasy dostępu i tryby z oryginalnych plików
Pomoże Ci w tym parametr „ -p ”. Szacowany czas i prędkość połączenia pojawią się na ekranie.
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -p Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Przyspiesz transfer plików używając parametru -C
Jednym z parametrów, który może przyspieszyć przesyłanie plików, jest parametr „ -C ”. Parametr „ -C ” spowoduje kompresję plików podczas transferu. Wyjątkowość polega na tym, że kompresja zachodzi tylko w sieci. Gdy plik dotrze na serwer docelowy, powróci do pierwotnego rozmiaru, tak jak przed kompresją.
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -Cpv Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, że metoda kompresji nie zadziała na każdym pliku. Na pliki takie jak .zip , .rar , obrazy i .iso nie ma wpływu parametr „ -C ”.
Wybierz inny szyfr, aby zaszyfrować pliki
Domyślnie SCP używa „ AES-128 ” do szyfrowania plików. Jeśli chcesz zmienić szyfr na inny, możesz użyć parametru „ -c ”. Spójrz na to polecenie:
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -c 3des Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Powyższe polecenie mówi SCP, aby użył algorytmu 3des do zaszyfrowania pliku.
Ograniczanie wykorzystania przepustowości
Kolejnym przydatnym parametrem jest parametr „ -l ”. Parametr „ -l ” ograniczy wykorzystywaną przepustowość. Będzie to przydatne, jeśli wykonasz skrypt automatyzacji w celu skopiowania dużej ilości plików, ale nie chcesz, aby przepustowość została wyczerpana przez proces SCP .
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -l 400 Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Wartość 400 za parametrem „ -l ” oznacza, że ograniczamy przepustowość dla procesu SCP tylko do 50 KB / s . Należy pamiętać, że przepustowość jest określana w kilobitach / s ( kb / s ). Oznacza to, że 8 bitów równa się 1 bajtowi.
Określ konkretny port do użycia z SCP
Zwykle SCP używa portu 22 jako portu domyślnego. Jednak ze względów bezpieczeństwa możesz zmienić port na inny. Na przykład używamy portu 2549 . Wtedy polecenie powinno wyglądać tak:
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -P 2549 Label.pdf server2@192.168.1.1:.
Kopiuj pliki w katalogu
Czasami musimy skopiować katalog i wszystkie znajdujące się w nim pliki / katalogi . Będzie lepiej, jeśli uda nam się to zrobić jednym poleceniem. SCP obsługuje ten scenariusz za pomocą parametru „ -r ”:
jigsaw77@ubuntu ~/Dokumenty $ scp -r dokumenty server2@192.168.1.1:.
Po zakończeniu procesu kopiowania na serwerze docelowym znajdziesz katalog o nazwie „ dokumenty ” ze wszystkimi jego plikami. Folder „ dokumenty ” jest tworzony automatycznie.