W sieci jest mnóstwo informacji, z którymi prawdopodobnie chciałbyś być na bieżąco; od wiadomości, po instrukcje, przewodniki, samouczki i nie tylko. Wyobraź sobie, że musisz codziennie odwiedzać wszystkie swoje ulubione blogi lub strony internetowe – to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli masz napięty harmonogram. W tym miejscu do gry wkracza RSS .

RSS ( Rich Site Summary lub Really Simple Syndication ) to popularny i ustandaryzowany format sieciowy używany do dostarczania regularnie zmieniających się treści w sieci. Jest wykorzystywany przez blogi, serwisy informacyjne, a także inne strony do dostarczania ich treści w postaci kanału RSS zainteresowanym użytkownikom Internetu.

Kanały RSS pozwalają zobaczyć, kiedy blogi lub strony internetowe dodały nową zawartość, dzięki czemu możesz uzyskać najnowsze nagłówki, filmy i obrazy w jednym interfejsie, natychmiast po ich opublikowaniu, bez konieczności odwiedzania źródeł wiadomości (z których zostały pobrane).

Aby zasubskrybować kanał, po prostu przejdź do swojego ulubionego bloga lub witryny, skopiuj adres URL RSS i wklej go do czytnika kanałów RSS: zrób to w przypadku często odwiedzanych witryn.

1. FeedReader

FeedReader to darmowy, otwarty, nowoczesny i wysoce konfigurowalny klient RSS dla komputerów z systemem Linux. Obsługuje skróty klawiaturowe, jest wyposażony w funkcję szybkiego wyszukiwania i filtrów oraz obsługuje powiadomienia na pulpicie. FeedReader obsługuje również znaczniki do kategoryzowania i sortowania artykułów. Co ważne, zapewnia niesamowitą spójność w formatowaniu artykułów.

FeedReader dla systemu Linux
FeedReader dla systemu Linux

Możesz także udostępniać kanały znajomym za pośrednictwem Twittera, telegramu lub e-maila. I obsługuje podcasty. Ponadto możesz wybrać jeden z czterech motywów i użyć edytora dconf, aby go dostosować.

Wreszcie, współpracuje z aplikacjami innych firm (takimi jak Feedbin, Feedly, FreshRSS, InoReader, LocalRSS, Tiny Tiny RSS, TheOldReader i nie tylko) w celu rozszerzenia jego funkcjonalności.

Zainstaluj FeedReader w systemie Linux

FeedReader można łatwo zainstalować za pomocą Flatpak we wszystkich głównych dystrybucjach Linuksa.

$ flatpak install http://feedreader.xarbit.net/feedreader-repo/feedreader.flatpakref
$ flatpak run org.gnome.FeedReader

2. RSSowl

RSSowl to darmowy, potężny, wieloplatformowy czytnik kanałów RSS dla komputerów stacjonarnych, który działa w systemach Linux, Windows i MacOS. Pomaga organizować kanały w dowolny sposób, w różnych kategoriach, błyskawicznie wyszukiwać i wygodnie czytać kanały.

Czytnik kanałów RSSOwl dla systemu Linux
Czytnik kanałów RSSOwl dla systemu Linux

Umożliwia zapisywanie wyszukiwań i używanie ich jak kanałów, obsługuje powiadomienia. Oferuje również pojemniki z wiadomościami do przechowywania wpisów z wiadomościami, które uważasz za bardzo ważne. RSSowl obsługuje również etykiety do kojarzenia słów kluczowych z wpisami wiadomości i nie tylko.

3. TinyTiny RSS

Tiny Tiny RSS to darmowy internetowy czytnik i agregator RSS / Atom typu open source, oparty na technologii AJAX. Aby go hostować, musisz skonfigurować stos LEMP lub LAMP w swoim systemie. Następnie użyj przeglądarki internetowej do czytania wiadomości; dostępna jest aplikacja na Androida dla użytkowników mobilnych.

TinyTiny RSS dla systemu Linux
TinyTiny RSS dla systemu Linux

Obsługuje skróty klawiaturowe, kilka języków i umożliwia agregację / dystrybucję kanałów. TT RSS obsługuje również podcasty i umożliwia udostępnianie nowych wpisów na różne sposoby, w tym za pośrednictwem kanałów RSS, sieci społecznościowych lub udostępniania przez URL i wiele innych.

Obsługuje elastyczne filtrowanie artykułów oraz automatycznie identyfikuje i filtruje zduplikowane artykuły. Zawiera wiele motywów, aby dostosować jego wygląd i sposób działania, a także wtyczki rozszerzające jego podstawową funkcjonalność. Możesz go zintegrować z zewnętrznymi aplikacjami za pośrednictwem interfejsu API opartego na JSON. Ponadto obsługuje import / eksport OPML i nie tylko.

4. Akregator

Akregator to bardzo potężny czytnik wiadomości RSS / Atom dla KDE, zaprojektowany do pobierania kanałów z setek źródeł wiadomości. Jest łatwy w użyciu i bardzo wygodny. Jest dostarczany z wbudowaną przeglądarką do czytania wiadomości w prosty i wygodny sposób i może być zintegrowany z Konquerorem w celu dodawania źródeł wiadomości.

Czytnik kanałów Akregator dla systemu Linux
Czytnik kanałów Akregator dla systemu Linux

Zainstaluj Akregator w systemie Linux

Jeśli używasz pulpitu KDE, najprawdopodobniej Akregator jest już zainstalowany. Jeśli nie, możesz użyć następującego polecenia, aby go zainstalować.

$ sudo apt install akregator

5. FreshRSS

FreshRSS to darmowy, szybki, lekki, wydajny i konfigurowalny internetowy czytnik i agregator kanałów RSS o otwartym kodzie źródłowym. Jest to aplikacja dla wielu użytkowników i posiada interfejs terminala dla tych, którzy lubią pracować z wiersza poleceń. Aby go samodzielnie hostować, wystarczy zainstalować stos LAMP lub LEMP w swoim systemie.

Czytnik FreshRSS dla systemu Linux
Czytnik FreshRSS dla systemu Linux

Jest łatwy w użyciu, bardzo responsywny z dobrą obsługą mobilną. FressRSS obsługuje anonimowy tryb czytania i natychmiastowe powiadomienia z kompatybilnych stron za pośrednictwem PubSubHubbub . Zawiera różne rozszerzenia poprawiające jego podstawową funkcjonalność oraz interfejs API dla klientów (mobilnych).

6. Selfoss

Selfoss to darmowy, nowoczesny, lekki i uniwersalny internetowy czytnik RSS o otwartym kodzie źródłowym, opracowany przy użyciu języka PHP (dlatego można go samodzielnie udostępniać). Może być również używany do transmisji na żywo, mashupów i jako uniwersalna agregacja.

Czytnik RSS Selfoss
Czytnik RSS Selfoss

Posiada niesamowitą obsługę mobilną (aplikacje) dla Androida, iOS i tabletów. Obsługuje wtyczki do dalszego dostrajania, a także obsługuje import OPML. Ponadto możesz zintegrować go z innymi aplikacjami zewnętrznymi lub opracować własne wtyczki za pomocą Restful JSON API.

7. QuiteRSS

QuiteRSS to darmowy otwarty, wieloplatformowy i bogaty w funkcje czytnik kanałów RSS. Działa w systemach Linux, Windows i MacOS. Występuje w wielu językach na całym świecie. Automatycznie aktualizuje kanały informacyjne przy starcie i za pomocą timera.

Czytnik QuiteRSS dla systemu Linux
Czytnik QuiteRSS dla systemu Linux

QuiteRSS obsługuje skróty, import / eksport OPML, szybkie wyszukiwanie w przeglądarce i filtry (filtry użytkownika, kanałów i wiadomości). Obsługuje również powiadomienia (wyskakujące i dźwiękowe), wyświetla nowy lub nieprzeczytany licznik wiadomości na pasku zadań.

Jeśli nie chcesz oglądać obrazów w podglądzie, ta aplikacja umożliwia ich wyłączenie. A użytkownikom, dla których liczy się bezpieczeństwo, umożliwia automatyczną lub ręczną konfigurację serwera proxy. Jest również wyposażony w blokadę reklam, wewnętrzną przeglądarkę i wiele więcej.

Zainstaluj QuiteRSS w systemie Linux

Po prostu dodaj następujący PPA, aby zainstalować QuiteRSS na systemach opartych na Debianie.

$ sudo add-apt-repository ppa: quiterss / quiterss
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install quiterss

8. Liferea (czytnik kanałów Linux)

Liferea to darmowy otwarty, internetowy czytnik kanałów i agregator wiadomości dla systemu Linux. Jest uważany za jednego z najlepszych czytników kanałów RSS w systemie Ubuntu Linux. Posiada prosty interfejs umożliwiający łatwe organizowanie i przeglądanie kanałów.

Czytnik kanałów Liferea dla systemu Linux
Czytnik kanałów Liferea dla systemu Linux

Jest wyposażony we wbudowaną przeglądarkę graficzną, obsługuje czytanie artykułów w trybie offline i obsługuje podcaty. Udostępnia również pojemniki z wiadomościami do trwałego zapisywania nagłówków i umożliwia dopasowywanie elementów za pomocą folderów wyszukiwania. Liferea może być synchronizowana z InoReader, Reedah, TheOldReader i TinyTinyRSS.

Zainstaluj Liferea w systemie Linux

$ sudo apt-get install liferea [w systemie Ubuntu / Debian ]
$ sudo dnf install liferea [w Fedorze ]

9. OpenTICKR

OpenTickr to darmowy otwarty, wysoce konfigurowalny czytnik RSS oparty na GTK, który wyświetla kanały w pasku TICKER na pulpicie Linux z szybkim i płynnym przewijaniem. Jest to natywny program dla Linuksa opracowany przy użyciu C z GTK + i Libxml2; może również działać w systemie Windows z obsługą MinGW.

Czytnik kanałów Tickr dla systemu Linux
Czytnik kanałów Tickr dla systemu Linux

Obsługuje zakładki ulubionych kanałów i umożliwia łatwe odtwarzanie, wstrzymywanie lub ponowne ładowanie bieżącego kanału. Oprócz korzystania ze zdalnych zasobów XML, możesz go używać z dowolnym plikiem tekstowym. Ponadto jest wysoce skryptowalny, ponieważ wszystkie jego parametry można przekazać z wiersza poleceń i wiele więcej.

10. MiniFlux

MiniFlux to darmowy otwarty, bardzo prosty, lekki i szybki czytnik kanałów RSS / Atom / JSON, opracowany w Go i Postgresql. Jest łatwy w instalacji i obsłudze oraz posiada kilka przydatnych funkcji. Jest dostępny w sześciu językach: chińskim, holenderskim, angielskim, francuskim, niemieckim i polskim.

Czytnik kanałów MiniFlux dla systemu Linux
Czytnik kanałów MiniFlux dla systemu Linux

Obsługuje import / eksport OPML, zakładki i kategorie. Miłośnikom YouTube umożliwia odtwarzanie filmów z kanałów bezpośrednio z poziomu programu. Ponadto obsługuje wiele załączników, takich jak filmy, muzyka, obrazy, a także podcasty. Dzięki niemu możesz również zapisywać artykuły w zewnętrznych aplikacjach lub usługach.

11. Newsbeuter

Newsbeuter to darmowy, oparty na terminalu czytnik kanałów RSS / Atom o otwartym kodzie źródłowym dla systemów unikso podobnych (Linux, FreeBSD, Mac OS X i inne). Dzięki niemu możesz połączyć się z dowolnym źródłem danych za pośrednictwem bardzo elastycznego systemu filtrów i wtyczek. Obsługuje konfigurowalne skróty klawiaturowe, podcasty, funkcję wyszukiwania, system kategorii i tagów, a także import / eksport OPML.

Czytnik kanałów RSS NewBeuter
Czytnik kanałów RSS NewBeuter

Newsbeuter używa potężnego języka zapytań do ustawiania meta feedów i możesz automatycznie usuwać niechciane artykuły za pomocą pliku killfile.

Zainstaluj Newsbeuter w systemie Linux

Newsbeuter jest dostępny do zainstalowania z domyślnego repozytorium systemu za pomocą następującego polecenia.

$ sudo apt-get install newsbeuter

12. Snownews

Snownews to darmowy, otwarty, lekki, szybki iw pełni funkcjonalny czytnik kanałów RSS z wiersza poleceń dla systemów unikso podobnych, z obsługą kolorów.

Czytnik RSS Snownews
Czytnik RSS Snownews

Jest to natywny program Unix napisany w C i ma kilka zewnętrznych zależności (ncurses i libxml2). Jest wyposażony we wbudowanego klienta HTTP, który podąża za przekierowaniami serwera i automatycznie aktualizuje adresy URL kanałów, które wskazują na trwałe przekierowania (301).

Obsługuje proxy HTTP i uwierzytelnianie (metody podstawowe i skrótowe), kategorie kanałów, import OPML i wykorzystuje w pełni konfigurowalne skróty klawiaturowe. Snownews wykorzystuje również lokalną pamięć podręczną, aby zminimalizować ruch w sieci, zwiększając w ten sposób jej wydajność. Ponadto możesz go rozszerzyć za pomocą wtyczek; jest dostępny w kilku językach.

13. Newsroom

Newsroom to darmowe, proste, nowoczesne i wieloplatformowe narzędzie wiersza poleceń o otwartym kodzie źródłowym, które umożliwia otrzymywanie ulubionych wiadomości, opracowane przy użyciu NodeJS. Działa na systemach Linux, Mac OSX oraz Windows.

Newsroom Czytnik RSS wiersza poleceń
Newsroom Czytnik RSS wiersza poleceń

14. Newsboat

Newsboat to także darmowy, otwarty i prosty czytnik kanałów RSS / Atom oparty na terminalu. Działa tylko na systemach typu Unix, takich jak GNU / Linux, FreeBSD i MacOS.

Czytnik RSS Newsboat Commandline
Czytnik RSS Newsboat Commandline