1. LibreOffice

Ten pakiet biurowy jest zasadniczo następcą wcześniej znanego Openoffice . Obsługuje większość formatów natywnych dla pakietu MS Office, w tym doc , docs , xlsx, a także wiele innych standardów otwartych dokumentów.

Libreoffice jest wieloplatformowy i zawiera edytor tekstu – Writer, arkusze kalkulacyjne – Calc, Prezentacja – Impress i wiele innych.

Oprócz zestawu funkcji LibreOffice można również dostosowywać za pomocą zróżnicowanej liczby zestawów ikon dostępnych w jego witrynie internetowej i dodanych funkcji jako wtyczek.

Libreoffice dla systemu Linux
Libreoffice dla systemu Linux

Aby uzyskać instrukcje instalacji, odwiedź: Zainstaluj LibreOffice w systemach Linux

2. Apache OpenOffice

OpenOffice ma wiele wspólnego z LibreOffice, biorąc pod uwagę, że mają ten sam podstawowy kod. Rozwój w OpenOffice jest nieco opóźniony w stosunku do LibreOffice, szczególnie ze względu na powolny cykl rozwoju, który był jednym z głównych powodów, dla których LibreOffice zerwał z nimi w przeszłości, jednak OpenOffice pozostaje realną alternatywą z wieloma funkcjami dostępnymi w LibreOffice i przez wiele lat prac rozwojowych.

Ponadto OpenOffice jest wieloplatformowy i jest dostępny w systemach Windows, OSX i Linux.

Openoffice dla systemu Linux
Openoffice dla systemu Linux

Aby uzyskać instrukcje instalacji, odwiedź: Zainstaluj Apache OpenOffice w systemach Linux

3. Calligra Suite

Calligra jest jednym z najstarszych pakietów biurowych typu open sourse, który rozwija się od ponad 15 lat i był formalnie znany jako KOffice .

Jest to rozwiązanie biurowe oparte na Qt zbudowane wokół środowiska graficznego KDE, ale nadal dostępne dla innych platform.

Calligra to szereg pakietów do prawie wszystkich form pracy, w tym popularne oprogramowanie do obróbki zdjęć, znane jako Krita .

 1. Calligra Words – edytor tekstu
 2. Calligra Sheets – arkusz kalkulacyjny
 3. Calligra Stage – prezentacja
 4. Calligra Author – służy do tworzenia epubów
 5. Calligra Plan – planista projektów
 6. Krita – maluj
 7. Calligra Flow (dawniej Kivio) – projektant schematów blokowych
 8. Karbon (dawniej Karbon14) – grafika wektorowa
 9. Braindump – aplikacja do tworzenia map myśli i notatek
 10. Kexi – menedżer bazy danych
Caligra Office Suite dla systemu Linux
Caligra Office Suite dla systemu Linux

Odwiedź stronę główną: https://www.calligra.org/

4.  WPS Office

WPS  szybko stał się jednym z najczęściej używanych pakietów zwiększających produktywność, zwłaszcza ze względu na zmodernizowany wygląd i dostępność na najczęściej używanych platformach stacjonarnych i mobilnych.

WPS był kiedyś Kingsoft Office który powstał w czerwcu 2013. Kod programu jest zastrzeżony i ma wersję darmową oraz premium z ofertami premium, które obejmują ponad 230 czcionek, współpracę w dokumentach, zaawansowane arkusze kalkulacyjne, szyfrowanie dokumentów i inne.

Jednak darmowe wersje aplikacji mobilnych i stacjonarnych oferują całkiem sporo za darmo, w tym szablony online i zmodernizowany interfejs użytkownika, co nie jest czymś, czym większość pakietów biurowych może się pochwalić.

WPS jest obecnie oferowany jako domyślny pakiet biurowy w wielu dystrybucjach opartych na systemie Linux, takich jak Deepin OS .

Pakiet biurowy firmy Kingsoft obsługuje wszystkie formaty MS Office, a także zawiera kilka zastrzeżonych formatów własnego, znanego, z których jeden to .wps .

WPS Office dla systemu Linux
WPS Office dla systemu Linux

Odwiedź stronę główną: https://www.wps.com/

 

5. GNOME Office

To kolejny pakiet biurowy typu open source zbudowany wokół środowiska graficznego. Jeśli jeszcze tego nie odgadłeś, GNOME Office jest zbudowane dla GNOME DE przy użyciu technologii GTK .

Obsługuje tyle formatów, co wyżej wymienione pakiety z elementami (z których niektóre już znasz) używanymi w różnych dystrybucjach na całym świecie.

GNOME Office jest jednak dostępne tylko na platformie Linux i zawiera w całości poniższą listę oprogramowania.

 1. AbiWord – aplikacja do edycji tekstu
 2. Gnumeric – aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych
 3. Inkscape – rysunek
 4. Glom – menedżer bazy danych
 5. GnuCash – menedżer finansowy
 6. Evolution – menedżer poczty e-mail i przeglądarka RSS
 7. Evince – przeglądarka plików PDF
 8. gLabels – producent etykiet
 9. Dia – projektant diagramów
Gnome Office dla systemu Linux
Gnome Office dla systemu Linux

Odwiedź stronę główną: https://wiki.gnome.org/GnomeOffice

6. Softmaker Office

Softmaker to oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym zgodne z pakietem Microsoft Office, które oferuje również darmową i płatną wersję.

Ten pierwszy jest raczej określany jako Softmaker FreeOffice, podczas gdy drugi to po prostu Softmaker.

Podobnie jak LibreOffice i WPS , Softmaker jest dostępny na wielu platformach, a aplikacje w pakiecie Office obejmują następujące aplikacje.

 1. Textmaker
 2. Arkusz kalkulacyjny PlanMaker
 3. SoftMaker Presentations – prezentacje
 4. BasicMaker – narzędzie do programowania VB (tylko Windows)
 5. eM Client – klient poczty elektronicznej (tylko profesjonalny)
Softmaker Office dla systemu Linux
Softmaker Office dla systemu Linux

Odwiedź stronę internetową: http://www.softmaker.com/en/softmaker-office-linux

7. Oxygen Office

Jest to zasadniczo kontynuacja dotychczasowej wersji „ OpenOffice.org Premium ” w darmowym pakiecie ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami obsługiwanymi przez Apache Office i LibreOffice z godnymi uwagi różnicami w manewrowalności GUI i jego ulepszonej bazy kodu.

Obsługuje wszystkie normy, w tym tworzenie słów, arkusze kalkulacyjne i wiele innych, z kilkoma sprytnymi dodatkami, takimi jak oprogramowanie antywirusowe (dla tych na platformie Windows) – w szczególności Avast Home Edition, kreator diagramów, a także kalkulator.

Pakiet Oxygen Office dla systemu Linux
Pakiet Oxygen Office dla systemu Linux

8. Yozo Office

Jest to jeden z niewielu znanych pakietów Office, który oferuje również szeroką gamę funkcji, w tym obsługę większości formatów Microsoft Office. Jego komponenty obejmują silnik edytora tekstu, arkusze kalkulacyjne, przeglądarkę PDF i prezentację.

Yozo jest jednak zastrzeżonym, ale darmowym i wieloplatformowym pakietem. Ale jeśli chcesz jeszcze więcej funkcji, musisz wybrać pakiet premium, który ma dość wysoką cenę. Yozo posiada również własny niestandardowy format plików kończący się na .eio

Yozo Office dla systemu Linux
Yozo Office dla systemu Linux

9. Dokumenty Google

Dokumenty Google, które są pakietem biurowym online, mają zupełnie inne podejście do tworzenia dokumentów i są zasadniczo wieloplatformowe, bezpłatne i wydajne.

Jest używany przez miliony na całym świecie i ma natywne aplikacje dla dwóch najczęściej używanych mobilnych systemów operacyjnych (Android i iOS). Jest napisany w języku JavaScript i oferuje współpracę online, zapisywanie w trybie offline i nie tylko.

Jest to pakiet wybierany przez tysiące szkół na całym świecie i przedsiębiorstw.

Aplikacje Google Docs obejmują:

 1. Edytor tekstu,
 2. Arkusze – arkusz kalkulacyjny
 3. Rysunek – diagramy i schematy blokowe
 4. Formularze – ankiety
 5. Slajdy – prezentacja
Dokumenty Google
Dokumenty Google

10. Zoho Docs

Zoho Docs to kolejny pakiet internetowy podobny pod względem funkcjonalności do Dokumentów Google, ale jest jednak skierowany do rynku biznesowego (nawet jeśli istnieje jego bezpłatna wersja), ponieważ funkcje takie jak współpraca online i zapisywanie offline są dostępne tylko wtedy, gdy wybierzesz subskrypcję premium.

Zoho Docs może być dość drogie, ale jest również korzystne, ponieważ ma również natywne aplikacje na Androida i iOS z synchronizowanymi klientami stacjonarnymi dla OSX, Linux i Windows.

Zoho Docs
Zoho Docs

11. Joeffice

Joeffice to kolejna alternatywa z powszechnie obsługiwanymi funkcjami, takimi jak edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i zarządzanie bazą danych, z wyjątkiem faktu, że jest napisany w języku Java.

Joeffice nie jest w połowie tak zły, jak ma zmodernizowany wygląd, całkowicie open-source i ma możliwość działania online.

Pakiet biurowy Joeffice
Pakiet biurowy Joeffice

12. Siag Office

Siag to kolejny nietypowy pakiet biurowy, który obsługuje wszystkie znane formaty Microsoft Office i sporo składników do uruchomienia – obejmują one:

 1. Arkusz kalkulacyjny Siag – arkusze kalkulacyjne
 2. Żałosny pisarz – edytor tekstu
 3. Egon – program animacyjny
 4. XedPlus – edytor tekstu
 5. Xfiler – menedżer plików
 6. Gvu – podgląd

Siag jest dostępny dla OSX, OpenBSD i Linux. Jedynym minusem, jaki widzę dla Siaga, jest nieco przestarzały interfejs użytkownika, który moim zdaniem może być dla niektórych archaiczny.

Siag Office dla systemu Linux
Siag Office dla systemu Linux

13. EuroOffice

EuroOffice to kolejna aplikacja typu open source, której celem jest dalsze ulepszanie środowiska biurowego poprzez połączenie najlepszych rozwiązań OpenOffice i LibreOffice w celu zapewnienia większej interoperacyjności i rozszerzalności.

Dostępna jest jednak zarówno wersja bezpłatna, jak i profesjonalna i zawiera większość, jeśli nie wszystkie funkcje, które można znaleźć w innych pakietach biurowych.

14. ThinkFree Office

ThinkFree to kolejny zastrzeżony pakiet aplikacji Office, które mają wyglądać, działać jak pakiet Microsoft Office. Jest napisany w Javie i Ajax, a także jest wieloplatformowy i zawiera aplikacje takie jak:

 1. Write – edytor tekstu
 2. Calc – arkusz kalkulacyjny
 3. Show – prezentacja
 4. Attention – redaktor bloga
 5. WYSIWYG – edytor HTML

Jest to pakiet biurowy premium i nie ma wersji bezpłatnej, ale posiada wersję próbną, która trwa trzydzieści dni.

ThinkFree Office dla systemu Linux
ThinkFree Office dla systemu Linux

15. Hancom Office

Hancom to pakiet biurowy typu zamkniętego, popularny w Azji (zwłaszcza w Korei Południowej), a także wieloplatformowy. Pakiet obsługuje najczęściej używane formaty Microsoft, a także jest preferowaną aplikacją biurową dla większości Koreańczyków.

W przeszłości został wstępnie zainstalowany na wielu urządzeniach Samsung z systemem Android, a także jest jedną z bardziej intuicyjnych opcji, która jest również dostępna w wielu językach.

Hancom Office dla systemu Linux
Hancom Office dla systemu Linux

16. Office 365

Jeśli jeszcze tego nie odgadłeś, oto własna odpowiedź Microsoftu na „Office w chmurze”. Usługa jest w zasadzie okrojoną wersją pełnego pakietu MS Office dostępnego lokalnie, ponieważ brakuje jej wielu zaawansowanych funkcji.

W związku z tym jesteś ograniczony do jego podstawowej funkcjonalności, która zapewni Ci raczej słabe wrażenia. Możesz jednak cieszyć się bezproblemową integracją z Onedrive i innymi funkcjami, takimi jak współpraca online i nie tylko.

Office 365
Office 365