1. LibreOffice
Ten pakiet biurowy jest zasadniczo następcą wcześniej znanego Openoffice . Obsługuje większość formatów natywnych dla pakietu MS Office, w tym doc , docs , xlsx, a także wiele innych standardów otwartych dokumentów.Libreoffice jest wieloplatformowy i zawiera edytor tekstu – Writer, arkusze kalkulacyjne – Calc, Prezentacja – Impress i wiele innych.Oprócz zestawu funkcji LibreOffice można również dostosowywać za pomocą zróżnicowanej liczby zestawów ikon dostępnych w jego witrynie internetowej i dodanych funkcji jako wtyczek.
2. Apache OpenOffice
OpenOffice ma wiele wspólnego z LibreOffice, biorąc pod uwagę, że mają ten sam podstawowy kod. Rozwój w OpenOffice jest nieco opóźniony w stosunku do LibreOffice, szczególnie ze względu na powolny cykl rozwoju, który był jednym z głównych powodów, dla których LibreOffice zerwał z nimi w przeszłości, jednak OpenOffice pozostaje realną alternatywą z wieloma funkcjami dostępnymi w LibreOffice i przez wiele lat prac rozwojowych.Ponadto OpenOffice jest wieloplatformowy i jest dostępny w systemach Windows, OSX i Linux.
3. Calligra Suite
Calligra jest jednym z najstarszych pakietów biurowych typu open sourse, który rozwija się od ponad 15 lat i był formalnie znany jako KOffice .Jest to rozwiązanie biurowe oparte na Qt zbudowane wokół środowiska graficznego KDE, ale nadal dostępne dla innych platform.Calligra to szereg pakietów do prawie wszystkich form pracy, w tym popularne oprogramowanie do obróbki zdjęć, znane jako Krita .
- Calligra Words – edytor tekstu
- Calligra Sheets – arkusz kalkulacyjny
- Calligra Stage – prezentacja
- Calligra Author – służy do tworzenia epubów
- Calligra Plan – planista projektów
- Krita – maluj
- Calligra Flow (dawniej Kivio) – projektant schematów blokowych
- Karbon (dawniej Karbon14) – grafika wektorowa
- Braindump – aplikacja do tworzenia map myśli i notatek
- Kexi – menedżer bazy danychOdwiedź stronę główną: https://www.calligra.org/
4. WPS Office
WPS szybko stał się jednym z najczęściej używanych pakietów zwiększających produktywność, zwłaszcza ze względu na zmodernizowany wygląd i dostępność na najczęściej używanych platformach stacjonarnych i mobilnych.WPS był kiedyś Kingsoft Office który powstał w czerwcu 2013. Kod programu jest zastrzeżony i ma wersję darmową oraz premium z ofertami premium, które obejmują ponad 230 czcionek, współpracę w dokumentach, zaawansowane arkusze kalkulacyjne, szyfrowanie dokumentów i inne.Jednak darmowe wersje aplikacji mobilnych i stacjonarnych oferują całkiem sporo za darmo, w tym szablony online i zmodernizowany interfejs użytkownika, co nie jest czymś, czym większość pakietów biurowych może się pochwalić.WPS jest obecnie oferowany jako domyślny pakiet biurowy w wielu dystrybucjach opartych na systemie Linux, takich jak Deepin OS .Pakiet biurowy firmy Kingsoft obsługuje wszystkie formaty MS Office, a także zawiera kilka zastrzeżonych formatów własnego, znanego, z których jeden to .wps .
Odwiedź stronę główną: https://www.wps.com/
5. GNOME Office
To kolejny pakiet biurowy typu open source zbudowany wokół środowiska graficznego. Jeśli jeszcze tego nie odgadłeś, GNOME Office jest zbudowane dla GNOME DE przy użyciu technologii GTK .Obsługuje tyle formatów, co wyżej wymienione pakiety z elementami (z których niektóre już znasz) używanymi w różnych dystrybucjach na całym świecie.GNOME Office jest jednak dostępne tylko na platformie Linux i zawiera w całości poniższą listę oprogramowania.
- AbiWord – aplikacja do edycji tekstu
- Gnumeric – aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych
- Inkscape – rysunek
- Glom – menedżer bazy danych
- GnuCash – menedżer finansowy
- Evolution – menedżer poczty e-mail i przeglądarka RSS
- Evince – przeglądarka plików PDF
- gLabels – producent etykiet
- Dia – projektant diagramów
Odwiedź stronę główną: https://wiki.gnome.org/GnomeOffice
6. Softmaker Office
Softmaker to oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym zgodne z pakietem Microsoft Office, które oferuje również darmową i płatną wersję.Ten pierwszy jest raczej określany jako Softmaker FreeOffice, podczas gdy drugi to po prostu Softmaker.Podobnie jak LibreOffice i WPS , Softmaker jest dostępny na wielu platformach, a aplikacje w pakiecie Office obejmują następujące aplikacje.
- Textmaker
- Arkusz kalkulacyjny PlanMaker
- SoftMaker Presentations – prezentacje
- BasicMaker – narzędzie do programowania VB (tylko Windows)
- eM Client – klient poczty elektronicznej (tylko profesjonalny)
Odwiedź stronę internetową: http://www.softmaker.com/en/softmaker-office-linux