LUKS jest popularnym mechanizmem szyfrowania dysków wśród użytkowników Linuksa
Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia systemu. Niektórzy użytkownicy używają prostego schematu logowania do nazwy użytkownika/hasła do podstawowej ochrony. Inni użytkownicy mogą korzystać z dodatkowej ochrony poprzez szyfrowanie na różne sposoby, takie jak korzystanie z VPN i szyfrowania dysku.
Jeśli masz wrażliwe dane na swoim komputerze (może prowadzisz firmę) lub materiały uznane za własność intelektualną lub jesteś ostrożny, możesz rozważyć szyfrowanie dysku.
Niektóre zalety szyfrowania dysku to:
- Zabezpiecz swój system przed hakerami
- Zapobiegaj wyciekom danych
- Chroń Cię przed potencjalnymi kwestiami odpowiedzialności
Oprogramowanie do szyfrowania dysku uniemożliwia dostęp do stacjonarnego dysku twardego, przenośnego urządzenia pamięci masowej USB lub laptopa, chyba że użytkownik wprowadzi prawidłowe dane uwierzytelniające. Jeśli twój laptop zostanie kiedykolwiek zgubiony lub skradziony, szyfrowanie chroni dane na dysku.
W dzisiejszych czasach nowe systemy oparte na systemie Windows są domyślnie wyposażone w szyfrowanie funkcją BitLocker. W Linuksie LUKS jest najpopularniejszym sposobem zastosowania szyfrowania dysków.
Zastanawiasz się, czym jest LUKS?
Żargony techniczne
Zanim przejdziemy dalej, należy zdefiniować pewne terminy.
Wolumin: Wolumin to logiczny obszar przechowywania, który może być używany do przechowywania danych. W kontekście szyfrowania dysku wolumin odnosi się do części dysku, która została zaszyfrowana w celu ochrony jego zawartości.
Parametry: Parametry to ustawienia, które kontrolują działanie algorytmu szyfrowania. Parametry mogą obejmować zastosowany algorytm szyfrowania, rozmiar klucza i inne szczegóły dotyczące sposobu wykonywania szyfrowania.
Typ szyfru: Szyfr jest algorytmem matematycznym używanym do szyfrowania. Odnosi się do konkretnego algorytmu szyfrowania, który jest używany do ochrony danych na zaszyfrowanym woluminie.
Rozmiar klucza: Rozmiar klucza jest miarą siły algorytmu szyfrowania: im większy rozmiar klucza, tym silniejsze szyfrowanie. Często wyraża się to bitami, takimi jak szyfrowanie 128-bitowe lub 256-bitowe.
Nagłówek: Nagłówek to specjalny obszar na początku zaszyfrowanego woluminu, który zawiera informacje o szyfrowaniu, takie jak użyty algorytm szyfrowania i klucze szyfrowania.
Następna definicja może być trudna dla nowicjusza, ale warto o niej wiedzieć, zwłaszcza w pracy z LUKS; jest całkiem przydatna.
Kontener: Kontener to specjalny plik, który działa jak wirtualny zaszyfrowany wolumin. Może być używany do przechowywania zaszyfrowanych danych, podobnie jak zaszyfrowana partycja. Różnica polega na tym, że kontener to plik, który można przechowywać na niezaszyfrowanej partycji, podczas gdy zaszyfrowana partycja to część dysku, która została zaszyfrowana jako całość. Kontener jest więc plikiem, który działa jak wirtualny zaszyfrowany wolumin.
Co to jest LUKS i co może zrobić?
Linux Unified Key Setup – LUKS to specyfikacja szyfrowania dysku stworzona przez Clemensa Fruhwirtha w 2004 roku i pierwotnie przeznaczona dla Linuksa. Jest to dobrze znana, bezpieczna i wydajna metoda szyfrowania dysku oparta na ulepszonej wersji cryptsetup, wykorzystująca dm-crypt jako backend szyfrowania dysku. LUKS jest również popularnym formatem szyfrowania w urządzeniach Network Attached Storage (NAS).
LUKS może być również używany do tworzenia i uruchamiania zaszyfrowanych kontenerów. Szyfrowane kontenery mają taki sam poziom ochrony jak szyfrowanie pełnodyskowe LUKS. LUKS oferuje również wiele algorytmów szyfrowania, kilka trybów szyfrowania i kilka funkcji skrótu – nieco ponad 40 możliwych kombinacji.
Każdy system plików może być zaszyfrowany, w tym partycja wymiany. Na początku zaszyfrowanego woluminu znajduje się niezaszyfrowany nagłówek, który umożliwia przechowywanie do 8 (LUKS1) lub 32 (LUKS2) kluczy szyfrowania wraz z parametrami szyfrowania, takimi jak typ szyfru i rozmiar klucza.
Istnienie tego nagłówka jest główną różnicą między LUKS i dm-crypt, ponieważ nagłówek umożliwia użycie wielu różnych haseł, z możliwością ich łatwej zmiany i usunięcia. Warto jednak przypomnieć, że jeśli nagłówek zostanie zgubiony lub uszkodzony, urządzenie nie będzie już odszyfrowywalne.
Istnieją dwie wersje LUKS, z LUKS2 ma takie funkcje, jak większa odporność na uszkodzenie nagłówka i domyślne użycie algorytmu szyfrowania Argon2 (LUKS1 używa PBKDF2). Konwersja między obiema wersjami LUKS jest możliwa w pewnych sytuacjach, ale niektóre funkcje mogą nie być dostępne w LUKS1.
Gdzie Mogę Dowiedzieć Się Więcej?
Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże w zrozumieniu trochę LUKS i szyfrowania. Dokładne kroki tworzenia i używania zaszyfrowanej partycji za pomocą LUKS różnią się w zależności od konkretnych potrzeb danej osoby, więc nie będę tutaj omawiał instalacji i konfiguracji.
Jeśli chcesz, aby przewodnik poprowadził Cię przez konfigurację LUKS, doskonały przewodnik znajdziesz w tym artykule: Podstawowy przewodnik po szyfrowaniu partycji Linuksa za pomocą LUKS.