1. Wymagania

 • Podłącz laptopa do źródła zasilania.
 • Upewnij się, że masz co najmniej 25 GB wolnego miejsca lub 5 GB w przypadku minimalnej instalacji. W praktyce na system i aplikacje trzeba przeznaczyć minimum dysk 250GB najlepiej użyć dysku SSD.
 • Dwurdzeniowy procesor 2 GHz
 • 4 GB RAM (pamięć systemowa)
 • VGA z rozdzielczością ekranu 1024×768
 • Karta wideo z obsługą akceleracji 3D i co najmniej 256 MB pamięci
 • Uzyskaj dostęp do dysku DVD lub dysku flash USB zawierającego wersję Ubuntu, którą chcesz zainstalować.
 • Dostęp do internetu podczas instalacji jest wskazany ze względu na identyfikację sprzętu i instalację aktualnych pakietów

Rozdzielczość ekranu zostanie ustawiona na najwyższą możliwą do obsłużenia przez twoją kartę graficzną, ale po uruchomieniu powinieneś mieć opcję „Tryb niskiej grafiki”, która pozwoli ci ustawić coś lepszego dla twojego monitora. Wszystkie procesory 64-bitowe (x86-64) powinny być wystarczająco szybkie, aby uruchomić Ubuntu i mogą również obsługiwać wersję 32-bitową (x86).  Wersja 32-bitowa jest zwykle łatwiejsza w użyciu i napotyka mniej problemów. 32-bitowe obrazy ISO nie są już wydawane (od 17.10).

Ubuntu Desktop od 11.04 do 17.04 używa Unity jako domyślnego GUI, podczas gdy poprzednie wersje domyślnie korzystały z panelu GNOME . Od 17.10  Pulpit używa powłoki GNOME .

Maszyny, które mają 10 lub więcej lat (pierwotnie z preinstalowanym systemem „Windows ME” lub „Windows 2000”), które nie spełniają tych wytycznych, będą prawdopodobnie wymagały trochę pracy, aby je uruchomić (pamięć RAM zwykle wymaga aktualizacji do poziomu opisanego powyżej) . Możesz wypróbować lżejszą dystrybucję lub minimalną instalację Ubuntu.

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym krokiem w kierunku minimalnej instalacji Ubuntu jest instalacja lżejszego środowiska graficznego, takiego jak Xfce.  

Efekty wizualne

Efekty wizualne zapewniają różne opcjonalne specjalne efekty graficzne na pulpicie, aby wyglądał przyjemniej i był łatwiejszy w użyciu. Nawet jeśli twój komputer jest wystarczająco wydajny, aby uruchamiać efekty wizualne, możesz je wyłączyć i nadal będziesz mieć działający system Ubuntu.

Efekty wizualne są domyślnie włączone, jeśli masz obsługiwany procesor graficzny (karta graficzna lub zintegrowany chipset). Obsługiwani producenci GPU:

 • ATI (niektóre mogą wymagać zastrzeżonego sterownika fglrx)

 • Intel (i915 lub lepszy, z wyjątkiem GMA 500, inaczej „Poulsbo”)

 • NVidia (z ich zastrzeżonym sterownikiem)

2. Uruchom instalację z dysku DVD

Instalacja Ubuntu z dysku DVD jest łatwa. Oto, co musisz zrobić:
 1. Umieść dysk DVD Ubuntu w napędzie optycznym / DVD.
 2. Zrestartuj swój komputer.

Zaraz po uruchomieniu komputera zobaczysz okno powitalne.

Okno powitalne

W tym miejscu możesz wybrać język z listy po lewej stronie i wybrać między instalacją Ubuntu bezpośrednio lub najpierw wypróbowaniem pulpitu (jeśli podoba Ci się to, co widzisz, możesz również zainstalować Ubuntu z tego trybu).

W zależności od konfiguracji komputera możesz zamiast tego zobaczyć alternatywne menu rozruchowe z dużym okienkiem wyboru języka. Użyj myszy lub klawiszy kursora, aby wybrać język, a zostanie wyświetlone proste menu.

Menu startowe

Wybierz drugą opcję, „Zainstaluj Ubuntu”, i naciśnij klawisz enter, aby automatycznie uruchomić instalator na komputerze. Alternatywnie, wybierz pierwszą opcję „Wypróbuj Ubuntu bez instalowania”, aby przetestować Ubuntu (tak jak poprzednio, możesz również zainstalować Ubuntu w tym trybie).

Kilka chwil później, po załadowaniu pulpitu, zobaczysz okno powitalne. W tym miejscu możesz wybrać język z listy po lewej stronie i wybrać między bezpośrednią instalacją Ubuntu lub wypróbowaniem najpierw pulpitu.

3. Uruchom instalację z dysku flash USB

Większość komputerów uruchamia się automatycznie z USB. Po prostu włóż pamięć flash USB i włącz komputer lub uruchom go ponownie. Powinieneś zobaczyć to samo okno powitalne, które widzieliśmy w poprzednim kroku „Zainstaluj z DVD”, zachęcające do wybrania języka i zainstalowania lub wypróbowania pulpitu Ubuntu.Jeśli komputer nie uruchamia się automatycznie z USB, spróbuj przytrzymać klawisz F12przy pierwszym uruchomieniu komputera. W przypadku większości komputerów umożliwia to wybranie urządzenia USB z menu rozruchowego specyficznego dla systemu.

F12 jest najczęściej używanym klawiszem do wywoływania menu startowego systemu, ale Escape, F2 i F10 to powszechne alternatywy. Jeśli nie masz pewności, poszukaj krótkiej wiadomości po uruchomieniu systemu – często informuje Cię, który klawisz nacisnąć, aby wyświetlić menu rozruchu.

4. Przygotuj się do instalacji Ubuntu

Najpierw zostaniesz poproszony o wybranie układu klawiatury. Jeśli instalator nie odgadnie poprawnie domyślnego układu, użyj przycisku „Wykryj układ klawiatury”, aby przeprowadzić krótką procedurę konfiguracji.Po wybraniu Kontynuuj pojawi się pytanie, które aplikacje chcesz zainstalować, aby rozpocząć? Dwie opcje to „Instalacja normalna” i „Instalacja minimalna”. Pierwsza jest odpowiednikiem starego domyślnego pakietu narzędzi, aplikacji, gier i odtwarzaczy multimedialnych – świetny starter dla każdej instalacji Linuksa. Drugi zajmuje znacznie mniej miejsca i pozwala na zainstalowanie tylko tego, czego potrzebujesz.Pod pytaniem o typ instalacji znajdują się dwa pola wyboru; jeden, aby umożliwić aktualizacje podczas instalacji, a drugi, aby włączyć oprogramowanie innych firm.

 • Zalecamy włączenie obu Download updatesInstall third-party software.
 • Połącz się z internetem, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje podczas instalacji Ubuntu (podłączając np. kabel ethernet).
 • Jeśli nie masz połączenia z Internetem, zostaniesz poproszony o wybranie sieci bezprzewodowej, jeśli jest dostępna. Zalecamy nawiązanie połączenia podczas instalacji, abyśmy mogli zapewnić aktualność urządzenia

Wybierz rozmiar instalacji, aktualizacje i oprogramowanie trzeciej części

6. Przydziel miejsce na dysku

Użyj pól wyboru, aby wybrać, czy chcesz zainstalować Ubuntu razem z innym systemem operacyjnym, usunąć istniejący system operacyjny i zastąpić go Ubuntu, czy też – jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem – wybierz opcję „ Coś innego ”. Zalecamy instalację z wykorzystaniem całego dostępnego miejsca na dysku twardym pod system Ubuntu dla początkujących użytkowników !!! 
Użytkownicy dbający o bezpieczeństwo swoich danych powinni zaznaczyć również opcję Encrypt the new Ubuntu installation. W ten sposób szyfrujemy dysk przed dostępem osób trzecich.
Skonfiguruj konfigurację pamięci

6. Rozpocznij instalację

Po skonfigurowaniu magazynu kliknij przycisk „Zainstaluj teraz”. Pojawi się małe okienko z przeglądem wybranych opcji przechowywania, z możliwością powrotu, jeśli szczegóły są nieprawidłowe.Kliknij, Continueaby naprawić te zmiany i rozpocząć proces instalacji.Zapisz zmiany na dyskach

7. Wybierz swoją lokalizację

Jeśli masz połączenie z Internetem, Twoja lokalizacja zostanie wykryta automatycznie. Sprawdź, czy Twoja lokalizacja jest poprawna i kliknij „Continue”, aby kontynuować.Jeśli nie masz pewności co do swojej strefy czasowej, wpisz nazwę lokalnego miasta albo użyj mapy, aby wybrać lokalizację.Gdzie jesteś

8. Dane logowania

Wpisz swoje imię i nazwisko, a instalator automatycznie zasugeruje nazwę komputera i nazwę użytkownika. Jeśli wolisz, możesz je łatwo zmienić. Nazwa komputera to sposób, w jaki Twój komputer będzie się pojawiał w sieci, a nazwa użytkownika to login i nazwa konta.Następnie wprowadź silne hasło. Instalator poinformuje Cię, jeśli jest za słabe.Możesz także włączyć automatyczne logowanie i szyfrowanie folderów domowych. Jeśli Twój komputer jest przenośny, zalecamy wyłączenie automatycznego logowania i włączenie szyfrowania. Powinno to uniemożliwić ludziom dostęp do twoich plików osobistych w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia.Wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła

Jeśli włączysz szyfrowanie folderu domowego (/home) i zapomnisz hasła, nie będziesz mógł odzyskać żadnych danych osobowych przechowywanych w folderze domowym.

9. Instalacja w tle

Instalator będzie teraz kopiował niezbędne pliki w tle, podczas gdy okno instalacji nauczy Cię trochę o tym, jak niesamowite jest Ubuntu. W zależności od szybkości komputera i połączenia sieciowego instalacja powinna zająć tylko kilka minut.Instalator działający w tle

10. Instalacja zakończona

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu wszystkiego pojawi się małe okno z prośbą o ponowne uruchomienie komputera.Po wyświetleniu monitu Restart Now kliknij i wyjmij dysk DVD lub dysk flash USB. Jeśli zainicjowałeś instalację podczas testowania pulpitu, masz również możliwość kontynuowania testowania.zrzut ekranuGratulacje! Pomyślnie zainstalowałeś najpopularniejszy na świecie system operacyjny Linux!Nadszedł czas, aby zacząć cieszyć się Ubuntu!