Czy da się w ogóle zniknąć z internetu ? Jak dbać o prywatność zarówno swoją, jak i swoich bliskich? Co robić, żeby zminimalizować ryzyko wycieku naszych danych ?

 

1.Do komunikacji wykorzystuj bezpiecznych dostawców poczty e-mail jak: Riseup, Tutanota, Mail2Tor, Protonmail w połączeniu z szyfrowaniem wiadomości za pomocą GPG/PGP (na początku wygląda to strasznie, jednak po opanowaniu to tylko dwie komendy lub dwa kliknięcia) Twoja poczta staje się nie do przeczytania dla osób trzecich. Gmail-a też może być bezpieczny przy wykorzystaniu szyfrowania GPG/PGP (https://flowcrypt.com), jednak po co kusić operatora o udostępnianie danych.

2. Do czatowania i komunikacji na żywo załóż konto Jabber/Xmmp u ulubionego dostawcy jak np. jabbim.pl lub innego a konto skonfiguruj w programie Pidgin z pluginem OTR.

Inne ciekawe sposoby komunikacji to Telegram, Signal, Bitmessage i Keybase. Z tych 4, Signal da się zrobić jako domyślny program wysyłający szyfrowane i niearchwizowane nigdzie sms-y. Komunikatory Signal i Keybase mają swoją wersję na desktopy.

3. Tor możesz przeglądać z komórki używając VPN oraz aplikacji Orfox lub przepuszczać  cały ruch urządzenia przez tora za pomocą Orbot.

4. Tam gdzie się da a da się praktycznie zawsze (poza grą fps :P) używać połączenia przez VPN.
Używając VPN-a szanse na podsłuchanie twojego ruchu są bliskie 0.
Ma to ogromne znaczenie dla otwartych wifi gdzie używa się masowo ataków na podłączone urządzenia ale nie tylko.
Ponadto istotne jest używanie VPN do komunikacji zdalnej ( SSH,FTP itp).

5. Do przeglądania internetu używaj następujących przeglądarek:

Tor, Brave, DuckDuckgo

Do samego przeglądania internetu wystarczy Ci przeglądarka Tor Browser. Rozważ używanie przeglądarki Tor do przeglądania zwykłego internetu. Nie mówię tu o logowaniu do banku czy instytucji rządowych ale do przeglądania zwykłych stron, które przeglądasz na co dzień.

6. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o prywatność powinieneś skorzystać nie tylko z przeglądarki ale z całego systemu operacyjnego. Na chwile obecna istnieją dwa systemy operacyjne godne polecenia. Whonix i Tails. Z czego pierwszy to system wirtualny składający się z dwóch części Whonix Workstation i Whonix Gateway uruchamiany za pomocą VirtualBox. Drugi to system operacyjny uruchamiany z pamięci USB. Oba rozwiązania zapewnią Ci wysoki poziom bezpieczeństwa i anonimowości, oczywiście przy odpowiednim zastosowaniu i wykorzystaniu.