Skoro tu jesteś, zakładam, że jesteś użytkownikiem Linuksa. I od czasu do czasu zadajesz sobie pytanie: czy mogę uruchamiać aplikacje Windows na Linuksie? .

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Tak, możesz uruchamiać aplikacje Windows w systemie Linux . Oto kilka sposobów uruchamiania programów Windows w systemie Linux :

 • Instalowanie systemu Windows na oddzielnej partycji dysku twardego
 • Instalowanie systemu Windows jako maszyny wirtualnej w systemie Linux

Jeśli potrzebujesz tylko małej aplikacji systemu Windows, instalacja systemu Windows na oddzielnej partycji dysku twardego lub jako maszyny wirtualnej nie jest wydajna. Ponadto maszyna wirtualna nie może wykorzystać całkowitej mocy twojej maszyny. Więc jakie jest rozwiązanie?

Nie martw się, istnieje inny sposób korzystania z oprogramowania Windows w systemie Linux. Nazywa się Wine . Jeśli jeszcze go nie znasz lub jesteś początkującym w świecie Linuksa, ten artykuł jest dla Ciebie.

W tym przewodniku dla początkujących pokażę, czym jest Wine i jak go używać do uruchamiania oprogramowania Windows w systemie Linux. Użyłem tutaj Ubuntu, ponieważ Ubuntu jest jedną z najlepszych dystrybucji Linuksa dla początkujących , ale każda inna dystrybucja Linuksa będzie miała mniej więcej takie same kroki (z wyjątkiem poleceń w dystrybucjach opartych na Arch lub Fedorze).

Używanie Wine do uruchamiania programów Windows w systemie Linux

Wine oznacza W ine I s N ot an E mulator.

Jest to raczej warstwa kompatybilności do uruchamiania aplikacji Windows w systemach operacyjnych typu UNIX lub zgodnych z POSIX (np. Linux, Mac, BSD). Podczas gdy maszyna wirtualna lub emulator symuluje wewnętrzną logikę systemu Windows, Wine tłumaczy tę logikę systemu Windows na natywną logikę systemu UNIX / POSIX.

W prostych i nietechnicznych słowach Wine konwertuje wewnętrzne polecenia systemu Windows na polecenia, które system Linux może natywnie zrozumieć.

Instalowanie Wine

Istnieją różne sposoby instalacji Wine w systemie. Ponieważ jest to przewodnik dla początkujących, opiszę tutaj najprostszy.

Prawie wszystkie dystrybucje Linuksa są dostarczane z Wine w swoich repozytoriach pakietów. W większości przypadków najnowsza stabilna wersja Wine jest dostępna za pośrednictwem repozytorium pakietów. Instalacja Wine na Ubuntu jest tak prosta, jak uruchomienie terminala i uruchomienie tych poleceń:

sudo apt update
sudo apt install wine

Jeśli jednak używasz 64-bitowej instalacji Ubuntu, będziesz musiał uruchomić następujące dodatkowe polecenia:

sudo dpkg --add-architecture i386

Spowoduje to dodanie obsługi architektury 32-bitowej do dystrybucji, co przyniesie korzyści przy instalacji określonego oprogramowania.

Jakie aplikacje Windows są obsługiwane przez Wine?

Istnieje wiele aplikacji Windows, które są obecnie w pełni obsługiwane przez Wine. Będą działać bez żadnych kłopotów.

Jednak codziennie powstają nowe aplikacje dla systemu Windows. Wiele z nich nie działałoby tak, jak byśmy chcieli w Wine. Ale tempo rozwoju Wine jest również szybkie, przez cały czas dodawane jest wsparcie dla nowych aplikacji.

Jest też dedykowana baza danych aplikacji windows do śledzenia kompatybilności z Wine.

Baza danych aplikacji Wine ma prawie 24 000 aplikacji o różnym statusie w zależności od tego, jak dobrze te aplikacje działają w Wine. Jeśli chcesz szybko sprawdzić ocenę aplikacji, której chcesz używać w Wine, możesz tam zajrzeć. Oto znaczenie tych ocen:

 • Platinum : te aplikacje instalują się i działają bezbłędnie w fabrycznym Wine.
 • Złoto : te aplikacje działają bezbłędnie z pewną specjalną konfiguracją.
 • Srebrny : Aplikacje z drobnymi problemami są oznaczane jako srebrne.
 • Brąz : Te brązowe mają poważne problemy, które poważnie wpływają na użycie.
 • Śmieci : te po prostu nie będą działać na Wine.

Oczywiście Wine Application Database to głównie dane generowane przez użytkowników, więc zawsze możesz spróbować uruchomić aplikację z inną wersją Wine i podzielić się swoim wynikiem z resztą społeczności.

Znajdowanie aplikacji w bazie danych aplikacji Wine

Zobaczmy, jak możemy znaleźć aplikację w Wine Application Database.

Przejdź do  bazy danych aplikacji Wine . Kliknij Przeglądaj aplikacje na lewym pasku bocznym.

Znajdowanie aplikacji w Wine AppDB
Znajdowanie aplikacji w Wine AppDB

Wpisz nazwę aplikacji, którą chcesz znaleźć w polu Nazwa .

Filtr nazw Wine AppDB
Filtr nazw Wine AppDB

Kliknij link do aplikacji w wynikach wyszukiwania.

Zobaczysz opis aplikacji. Pojawi się lista różnych wersji z ich oceną zgodności z określoną wersją Wine.

Strona aplikacji Wine AppDB
Strona aplikacji Wine AppDB

Kliknijmy link do najnowszej wersji.

To jest główna strona, którą musisz sprawdzić. Będą szczegółowe informacje o tej konkretnej wersji.

Szczegółowe informacje o aplikacji
Szczegółowe informacje o aplikacji

Dowiesz się, co zadziała, a co nie. Ponadto procedura instalacji zostanie uwzględniona w tym miejscu, jeśli wymagane są dodatkowe zadania podczas instalacji.

Pierwsze kroki z Wine

Zanim przejdziemy do instalacji i uruchamiania aplikacji w Wine, powinniśmy mieć jasne pojęcie o kilku rzeczach i o tym, jak skonfigurować Wine do użycia:

WinePrefix

Aplikacje Windows wymagają dysku C:. W tym celu Wine używa wirtualnego dysku C :. Katalog tego wirtualnego dysku C: nosi nazwę wineprefix . Przede wszystkim musimy ją stworzyć . Aby to zrobić, uruchom terminal i wprowadź to polecenie:

winecfg

Stworzy to wineprefix i otworzy okno konfiguracji Wine. Jeśli chcesz, możesz zmienić opcje konfiguracji lub pozostawić je bez zmian i zamknąć je. Teraz możesz zlokalizować wirtualny dysk C: pod adresem

$ HOME / .wine / c_drive
WinePrefix C: Dysk
WinePrefix C: Dysk

Generalną zasadą jest instalowanie każdej nowej aplikacji w nowej poprawce wineprefix. Możemy ręcznie stworzyć i utrzymywać wiele wineprefix. Ale to zadanie wydawałoby się raczej nudne dla początkujących. Więc na razie pominiemy tę część.

Instalowanie aplikacji za pomocą Wine

Instalowanie obsługiwanej aplikacji w Wine jest zwykle tak proste, jak dwukrotne kliknięcie pliku instalacyjnego. Jednak teraz zobaczymy przewodnik krok po kroku dotyczący instalowania 7-zip  na Wine.

Przede wszystkim sprawdź ocenę 7-zip w bazie danych aplikacji Wine. Ma ocenę Platinum, więc możemy instalować. Otwórz konfigurację Wine ( winecfg ) i ustaw wersję systemu Windows na Windows 7 .

Wino Windows 7
Wine Windows 7

Kliknij prawym przyciskiem myszy plik instalacyjny 7-zip i wybierz Otwórz za pomocą modułu ładującego program Windows w systemie Linux .

Plik instalacyjny 7-zip
Plik instalacyjny 7-zip

Widzisz ścieżkę do folderu docelowego? Instalacja 7-zip rozpoznała wirtualny dysk C: z wineprefix.

Katalog instalacji 7zip w Wine
Katalog instalacji 7-zip w Wine

Zakończ instalację i przejdź do katalogu instalacyjnego [ $ HOME /.wine/drive_c/Program Files / 7-zip /] w przeglądarce plików.

Kliknij prawym przyciskiem myszy 7zFM.exe i wybierz Właściwości > Otwórz za pomocą .

Ustaw domyślny program ładujący .exe
Ustaw domyślny program ładujący .exe

Wybierz program ładujący Wine dla systemu Windows i zamknij okno. Kliknij dwukrotnie plik 7zFM.exe.

7-suwakowy bieg z Wine
7- zip z Wine

I gotowe! Aby utworzyć skrót na pulpicie, kliknij plik prawym przyciskiem myszy.

Tworzenie skrótu 7-zip
Tworzenie skrótu 7-zip

Teraz przenieś łącze na pulpit.

Przenieś skrót na pulpit
Przenieś skrót na pulpit

Teraz możesz uruchomić 7-zip z pulpitu. Wszystko, co musisz zrobić, to dwukrotnie kliknąć ikonę.

Uruchom 7zip z komputera
Uruchom 7-zip z pulpitu

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do swoich plików w systemie Linux, zazwyczaj znajdują się one na Z: Drive .

Katalog Linux na dysku Z:
Katalog Linux na dysku Z:

Możesz użyć 7-zip w taki sam sposób, jak w systemie Windows – do rozpakowywania i tworzenia archiwów i tym podobnych.

Ułatwmy (dużo) rzeczy

Być może zauważyłeś, że w Wine Application Database przy każdej recenzji aplikacji wspomniana jest konkretna wersja Wine.

Dzieje się tak z powodu szybkiego tempa rozwoju wine. Chociaż aplikacja działa z aktualną wersją Wine, może nie działać z przyszłą wersją z powodu wprowadzonych zmian.

Wspomniałem również o instalowaniu każdej aplikacji w jej własnej nowej poprawce wineprefix. Dzięki temu aplikacja nie ma szans zakłócać działania innej aplikacji. A robienie tego wszystkiego ręcznie, zwykle z terminala, jest czasochłonne, męczące i czasami mylące.

PlayOnLinux eliminuje ten problem. Zapewnia przyjemny interfejs do łatwego wykonywania tych wszystkich czynności. Aby zainstalować PlayOnLinux na Ubuntu, po prostu uruchom to polecenie:

sudo apt install playonlinux
Interfejs PlayOnLinux
Interfejs PlayOnLinux

Możesz łatwo wykonać każde zadanie związane z Wine za pomocą PlayOnLinux z pięknego i intuicyjnego interfejsu graficznego:

 • Instalowanie i odinstalowywanie aplikacji.
 • Tworzenie, aktualizowanie i usuwanie poprawek win.
 • Utrzymuj Wine o różnej architekturze i wersjach.
 • Uruchom i utwórz skrót do zainstalowanych aplikacji.
 • I tak dalej…

Ale nadal będziesz musiał sprawdzić bazę danych aplikacji Wine pod kątem recenzji, procedur instalacji i tym podobnych.

Zalety korzystania z Wine

Jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji Windows w systemie Linux, Wine ma wiele zalet w porównaniu z używaniem emulatorów lub maszyn wirtualnych.

 • Wydajność : Wine jest odporne na utratę wydajności, która występuje podczas emulacji.
 • Natywne doświadczenie : nie ma potrzeby otwierania Wine przed uruchomieniem aplikacji Windows. Dokładnie, jak działa Wine.

Pochodne wine

Istnieje wiele projektów do uruchamiania aplikacji Windows na innych platformach, opartych na Wine:

 • CrossOver : CrossOver to wersja wine opracowana przez firmę o nazwie CodeWeavers. Jest bezpośrednio oparty na Winie z kilkoma poprawkami i zastrzeżonymi dodatkami. W rzeczywistości CodeWeavers zatrudnia dużą część programistów Wine. W przeciwieństwie do szybkich wydań Wine, wersje CrossOver są bardziej stabilne. Jedynym i głównym minusem jest to, że Crossover nie jest darmowy.
 • PlayOnLinux : PlayOnLinux jest całkowicie oparty na Wine. I zapewnia łatwiejszą drogę do instalowania aplikacji i zarządzania nią za pomocą Wine. PlayOnLinux jest darmowe.
  Jest również dostępny dla komputerów Mac jako PlayOnMac .
 • ReactOS : ReactOS to zupełnie inny system operacyjny typu open source do uruchamiania aplikacji Windows. Ponownie wykorzystuje znaczną liczbę kodów z Wine. Jest to jednak projekt rozwijany od ponad dekady i nie będę go polecał.

Dodatkowe wskazówki dotyczące korzystania z Wine

Winetricks

To kolejna ważna część korzystania z Wine. Winetricks to skrypt pomocniczy do pobierania i instalowania różnych redystrybucyjnych bibliotek uruchomieniowych potrzebnych do uruchamiania niektórych aplikacji w Wine. Mogą to być zamienniki komponentów Wine korzystających z bibliotek zamkniętych. Winetricks jest dostarczany z instalacją Wine na Ubuntu.

Aby uruchomić winetricks, uruchom to polecenie:

winetricks
Winetricks
Winetricks

Istnieje wiele możliwości pomocy przy różnych zadaniach.

Instalowanie aplikacji za pomocą Winetricks

Jeśli zainstalujesz aplikację z winetricks, zostanie ona zainstalowana w osobnym pliku wineprefix. Zainstalujmy VLC :

Winetricks - Zainstaluj aplikację
Winetricks – Zainstaluj aplikację
Winetricks - Zainstaluj VLC
Winetricks – Zainstaluj VLC

Następnie rozpocznie pobieranie plików instalacyjnych VLC. A następnie poprowadzi Cię przez resztę procesu. To całkiem proste.

Zainstaluj Windows DLL lub składniki i inne

Możesz wybrać wineprefix z winetricks i zainstalować różne biblioteki i komponenty wymagane przez aplikację, którą chcesz uruchomić, a także wykonać inne operacje.

Skrypty Winetricks
Skrypty Winetricks
Biblioteki i komponenty Winetricks
Biblioteki i komponenty Winetricks

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz FAQ  i dokumentację Wine .