Canonical wydał długo oczekiwany system operacyjny Ubuntu 22.04 LTS 21 kwietnia 2022 roku. Nazwa kodowa Ubuntu 22.04 to Jammy Jellyfish i jest to wydanie LTS (długoterminowe wsparcie) i będzie otrzymywać aktualizacje i wsparcie przez następne 5 lat.
W tym poradniku dowiemy się, jak krok po kroku zainstalować Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish). Zanim przejdziemy do części instalacyjnej, zobaczmy, jakie są nowe funkcje i ulepszenia w Ubuntu 22.04 LTS.
- Nowe logo – Ubuntu 22.04 zawiera zupełnie nowe logo Ubuntu.
- Ulepszenia trybu dokowania – ta wersja dodała nową funkcjonalność do dokowania, dzięki której możemy zmienić rozmiar doku.
- Swoboda zmiany koloru motywu — pozwala zmienić domyślny pomarańczowy motyw i spersonalizować działanie pulpitu.
- Wprowadzonie nowego narzędzia do zrzutów ekranu i screencastu – Ponieważ GNOME 42 został wprowadzony w Ubuntu 22.04, domyślnie ma nowe narzędzie do zrzutów ekranu i screencastu.
- Wprowadzenie nowego instalatora opartego na Flutterze – Ubuntu 22.04 LTS zawiera instalator oparty na Flutterze, który pozwala wybrać partycje ZFS i LVM podczas instalacji Ubuntu.
- Nowy Grub (Boot loader) 2.06 – Domyślnie funkcja próbnika systemu operacyjnego jest wyłączona w Grub 2.06. Musisz go włączyć, jeśli planujesz mieć system podwójnego rozruchu.
- Niewielkie poprawki w Centrum Oprogramowania Ubuntu.
- konfiguracja ustawień wielu monitorów.
- Nowe jądro Linux 5.15 LTS
- Nowa wersja oprogramowania jak openssl 3.0, Python 3.10, GCC 11 i PHP 8.1.
Minimalne wymagania systemowe do instalacji Ubuntu 22.04 LTS:
- 4 GB pamięci RAM lub więcej
- 25 GB wolnego miejsca na dysku twardym
- Procesor dwurdzeniowy (2 GHz)
- Rozruchowy nośnik instalacyjny
- Stabilne połączenie internetowe (opcjonalnie)
1) Pobierz plik ISO Ubuntu 22.04
Pobierz plik ISO Ubuntu 22.04 LTS z oficjalnego portalu internetowego Ubuntu pod adresem URL:
2) Utwórz startowy nośnik instalacyjny
Po pobraniu pliku ISO do systemu nagraj go na pamięć USB i spraw, aby był bootowalny.
Użyj Rufusa w systemie Windows, aby utworzyć nośnik startowy, a w systemie Linux z pulpitem GNOME użyj kreatora nośnika rozruchowego.
3) System rozruchowy ze startowym nośnikiem instalacyjnym
Zrestartuj system docelowy, na którym chcemy zainstalować Ubuntu 22.04. Przejdź do jego ustawień bios i zmień nośnik rozruchowy z dysku twardego na dysk USB.
Wybierz „ Wypróbuj lub zainstaluj Ubuntu ” i naciśnij Enter.
Na następnym ekranie kliknij „ Zainstaluj Ubuntu ”
3) Wybierz układ klawiatury
Wybierz preferowany układ klawiatury, a następnie kliknij „ Kontynuuj ”
4) Przygotuj instalację
W tym kroku musimy wybrać rodzaj instalacji. Istnieją dwie opcje, Normalna i Minimalna Instalacja. W normalnej instalacji zostaną zainstalowane wszystkie aplikacje związane z GUI, podczas gdy w minimalnym stopniu zostaną zainstalowane tylko podstawowe aplikacje.
Zalecana jest normalna instalacja, aby uzyskać najlepsze działanie pulpitu. Jeśli podczas instalacji masz połączenie z Internetem i chcesz zainstalować wszystkie aktualizacje i oprogramowanie graficzne innych firm oraz sterowniki Wi-Fi i dodatkowe formaty multimediów, możesz wybrać obie opcje, w przeciwnym razie pozostaw je jako niezaznaczone.
Kliknij „ Kontynuuj ”, aby przejść dalej
5) Wybierz typ instalacji
W tym kroku zostaniemy poproszeni o wybranie typu instalacji.
Poniżej znajdują się dwa typy instalacji:
- Wymaż dysk i zainstaluj Ubuntu – usunie cały dysk i automatycznie utworzy partycje.
- Coś jeszcze — Aby utworzyć własny, niestandardowy schemat partycji, wybierz „Coś jeszcze”.
Jeśli jesteś nowym lub mało doświadczonym użytkownikiem Ubuntu, zaleca się skorzystanie z pierwszej opcji “Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu”. Pamiętaj że wszystkie dane na wybranym dysku twardym zostaną usunięte. Nie używaj tej opcji jeżeli na wybranym dysku posiadasz inny system operacyjny którego będziesz użytkował.
Proponujemy również skorzystanie z funkcji zaawansowanych i zaznaczenie “Wyczyść dysk i użyj ZFS” oraz włączenie szyfrowania dysku “Szyfrowanie nowej instalacji Ubuntu dla zwiększenia bezpieczeństwa”. Wtedy dostęp do naszego dysku będzie wymagał autoryzacji utworzonym w tym momencie instalacji dodatkowym hasłem.
UWAGA: Nie zaleca się instalacji 2 systemów operacyjnych obok siebie na jednym dysku twardym. Niedoświadczony użytkownik w 99% doprowadza do skasowania już zainstalowanego systemu operacyjnego (np windows). Zalecamy dokupienie drugiego dysku twardego i instalację Ubuntu na osobnym dysku. Żeby nie popełnić błędu w tym przypadku zalecamy na czas instalacji odpiąć zasilanie dysku twardego z innym systemem operacyjnym (np windows). To znacznie ułatwi instalację a także wyeliminuje możliwość popełnienia błędu przy wyborze dysku do instalacji Ubuntu.
6) Wybierz preferowaną lokalizację
Wybierz lokalizację zgodnie z aktualnym regionem, odpowiednio skonfiguruje strefę czasową.
7) Utwórz użytkownika i ustaw nazwę hosta
W tym kroku określ lokalną nazwę użytkownika i jego hasło. Będziemy używać tego użytkownika po instalacji systemu operacyjnego. Podaj także nazwę hosta swojego systemu.
Kliknij Kontynuuj, aby kontynuować instalację
8) Rozpoczęto instalację Ubuntu 22.04
Po zakończonej instalacji kliknij „ Uruchom ponownie teraz ”, aby ponownie uruchomić system. Nie zapomnij również zmienić nośnika startowego z USB na dysk twardy z ustawień bios.
9) Ekran logowania po instalacji Ubuntu 22.04
Gdy system uruchomi się po restarcie, otrzymamy ekran logowania.
Wpisujemy ustawione wcześniej hasło do odszyfrowania dysku i klikamy Enter
Gdy hasło jest poprawne zobaczymy taki komunikat:
Teraz przechodzimy do logowania na wcześniej utworzone konto użytkownika:
Użyj tych samych danych użytkownika, które stworzyliśmy podczas instalacji i naciśnij enter.
Naszym oczom ukaże się kreator ustawień wstępnych w którym możemy zalogować się na nasze konta online oraz ustawić kwestie raportowania i prywatności.
Ubuntu podpowie nam także z jakich aplikacji możemy skorzystać z “Ubuntu Software”
Na koniec naszym oczom ukaże się pulpit z domyślną tapetą Ubuntu.
Na razie totalna porażka. W podany wyżej sposób system nie daje się zainstalować. Komputer Lenowo ThinkPad T410, 8 GB RAM. Dysk SSD 240 GB, Procesor Intel i5. Przy Ubuntu 20.04 LTS nie było problemów. Zainstalowałem drogą dwu aktualizacji do 22.04. Niestety przy próbie uruchomienia jakiejkolwiek aplikacji system zawiesza się, a w chwili pisania tego postu nie uruchamia się. Innymi słowy kicha.
Z zasady z aktualizacją z wcześniejszych wersji Ubuntu (w tym przypadku z 20.4 LTS) należy się wstrzymać przynajmniej do czasu wydania pierwszej dużej poprawki oznaczonej kodowo 22.4.1.
Czy można zainstalować ten system bez usuwania wszystkiego na dysku?
podczas start live USB with Ubuntu 22.* urządzenie wyświetla czarny ekran bez możliwości interakcji …
próba uruchomienia Ubuntu w 3 trybach normal (try or instal) save mode graphic and for manufactures kończy sie fiaskiem i czarnym ekranem.
Help M.E. plz
Po roku borykania się z uruchamianiem (co trzy, cztery razy system nie wstawał, czasami nie uruchamiał się kilka razy pod rząd) dałem sobie spokój i przeszedłem na Debiana 12.04.
Nie dość że system uruchamia się po 12 s dwa razy szybciej niż 20.04 i 22.04 to jeszcze nie zawiesił się jak często zdarzało się Ubuntu. Wydaje mi się że Debian reaguje szybciej.
Szkoda bo z Ubuntu byłem od 8.04.
Pozdrawiam