
Po zainstalowaniu Ubuntu 22.04 LTS, co dalej? W tym przewodniku opisujemy niektóre z podstawowych kroków, które możesz wykonać, zapoznając się z Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish).
1) Zaktualizuj lokalne repozytoria i zaktualizuj system
Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest odświeżenie repozytoriów lub lokalnego indeksu pakietów. Uruchom terminal i uruchom polecenie apt:
$ sudo apt update
Następnie możesz chcieć zaktualizować wszystkie zainstalowane pakiety do ich najnowszych wersji. Zanim to zrobisz, możesz rzucić okiem na listę pakietów z oczekującymi aktualizacjami w następujący sposób:
$ sudo apt list --upgradable![]()
Aby zaktualizować wszystkie pakiety, uruchom polecenie:
$ sudo apt upgrade![]()
Dodatkowo możesz chcieć upewnić się, że repozytoria Universe i Multiverse są włączone. Repozytorium Universe udostępnia obsługiwane przez społeczność bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, którego regularne aktualizacje zabezpieczeń nie są gwarantowane przez Ubuntu. Z drugiej strony Multiverse dostarcza oprogramowanie, które nie jest wolne i otwarte, dlatego Ubuntu nie zapewnia aktualizacji i poprawek błędów.
Domyślnie te repozytoria są już włączone w Ubuntu 22.04. Możesz to sprawdzić, wyszukując „ Oprogramowanie i aktualizacje ”
2) Zainstaluj pakiet Ubuntu-restricted-extras
Pakiet ubuntu-restricted-extras to meta-pakiet, który zawiera dodatkowe oprogramowanie, które nie jest instalowane domyślnie ze względu na prawa autorskie i kwestie prawne. Opiekunowie Ubuntu zapewniają jedynie wsparcie dla wolnego i otwartego oprogramowania i domyślnie nie zawierają oprogramowania obciążonego patentami.
Meta-pakiet ubuntu-restricted-extras zawiera następujące podstawowe pakiety:
- Kodeki do powszechnie używanych plików wideo i audio
- Podstawowe czcionki Microsoft TrueType
- Obsługę odtwarzania plików MP3 i niezaszyfrowanych płyt DVD
- Wtyczkę Adobe Flash
Aby zainstalować metapakiet ubuntu-restricted-extras, uruchom polecenie:
$ sudo apt install ubuntu-restricted-extras
Podczas instalacji koniecznie przeczytaj umowę licencyjną Microsoft EULA. Użyj klawisza TAB, aby wybrać ‘ OK ‘ i naciśnij ENTER .
3) Wybierz kolor akcentu
Od dłuższego czasu domyślnym kolorem akcentującym dla Ubuntu jest pomarańczowy. W Ubuntu 22.04 możesz wybrać preferowany kolor akcentujący z 9 dodatkowych kolorów, aby nieco urozmaicić i oderwać się od monotonii domyślnego koloru akcentującego.
4) Zmień tło pulpitu
Domyślnym tłem pulpitu dla Ubuntu 22.04 jest Jellyfish, stąd nazwa kodowa Jammy Jellyfish. Jednak niektórzy z was mogą nie uznać tego za pociągający lub inspirujący. Jeśli podzielasz to samo uczucie, możesz wybierać spośród wielu środowisk. Na stronie „ Ustawienia ” kliknij opcję „ Tło ” i wybierz preferowane tło.
5) Poznaj nowe narzędzie do zrzutów ekranu
Ubuntu 22.04 jest dostarczany z nowym i dopracowanym narzędziem do zrzutów ekranu, które zawiera również funkcję przesyłania ekranu do nagrywania pulpitu. Są dwa sposoby na jego uruchomienie. Możesz nacisnąć przycisk Print Screen na klawiaturze lub, alternatywnie, wyszukać go za pomocą menu aplikacji GNOME. Otworzy się narzędzie do zrzutów ekranu z obszarem już wybranym dla Ciebie. Możesz przeciągnąć rogi wybranego obszaru do wewnątrz lub na zewnątrz, aby wybrać preferowany zakres. Dodatkowo możesz zrobić zrzut ekranu całego ekranu lub okna.
6) Poznaj ustawienia Docka
Ubuntu 22.04 pozwala poeksperymentować z ustawieniami Docka i wprowadzić kilka poprawek. Na przykład możesz wybrać automatyczne ukrycie Docka lub wyłączyć „ Tryb panelu ”, aby zapobiec rozszerzaniu Docka do samego dołu ekranu. Możesz także określić rozmiar ikon Docka.
Ponadto możesz zmienić położenie domyślnych ikon, które domyślnie są ustawione w prawym dolnym rogu, a także dostosować ich rozmiar.
7) Skonfiguruj ustawienia zasilania
Ustawienia zasilania pozwalają teraz wyświetlić procent baterii, aby dać użytkownikowi informację o ilości energii pozostałej w baterii. Możesz także wybrać najbardziej preferowaną opcję zasilania pomiędzy ‘ Balanced ‘ i ‘ Power Saver ‘ w zależności od sposobu użytkowania komputera.
8) Włącz funkcję Night Light, aby zminimalizować zmęczenie oczu
Badania wykazały, że niebieskie światło emitowane przez komputer jest szkodliwe dla wzroku, wpływa na sen i ma długotrwały wpływ na oczy. Aby zmniejszyć zmęczenie oczu w nocy, możesz włączyć funkcję „ Podświetlenie nocne ”, która dodaje pomarańczowo-żółty odcień na ekranie i znacznie ogranicza emisję niebieskiego światła pochodzącego z wyświetlacza komputera. Ustawienia pozwalają również zaplanować rozpoczęcie i zakończenie efektu Podświetlenie nocne, a także dostosować intensywność pomarańczowo-żółtego odcienia na ekranie.
Aby włączyć lampkę nocną na pulpicie Ubuntu, przejdź do –
- Ustawienia> Ekrany> Nocne światło.
- Włącz przełącznik, aby włączyć tryb nocny.
- Dodatkowo możesz również zaplanować czas, w którym włącza się Night Light.
9) Zainstaluj poprawki GNOME (dawniej narzędzie GNOME Tweak Tool)
Oprócz ustawień systemowych rozważ instalację poprawek Gnome. To jest rozszerzenie powłoki GNOME. Zapewnia wiele opcji dostosowywania środowiska GNOME, które poprawiają wygląd pulpitu i zapewniają dodatkowe ustawienia klawiatury i myszy.
Aby zainstalować poprawki GNOME, uruchom polecenie:
$ sudo apt install -y gnome-tweaks![]()
10) Zainstaluj oprogramowanie z Centrum oprogramowania Ubuntu
Ubuntu Software Center istnieje już od jakiegoś czasu i okazało się przydatne w pomaganiu użytkownikom w instalowaniu oprogramowania z repozytoriów Ubuntu. Domyślnie Ubuntu zawiera tylko kilka gotowych aplikacji. Oprócz używania menedżera pakietów APT do instalowania aplikacji w wierszu poleceń, możesz przejść do Centrum oprogramowania i zainstalować żądane aplikacje w trybie graficznym. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć aplikację i kliknąć „ Zainstaluj ”.
11) Zainstaluj Menedżera rozszerzeń Gnome
Za pomocą rozszerzeń Gnome możemy dodawać nowe funkcje, wygląd i styl do naszego ekranu pulpitu. W Ubuntu 22.04 możemy instalować i zarządzać rozszerzeniami gnome za pomocą menedżera rozszerzeń Gnome. Aby go zainstalować, uruchom następujące polecenie z terminala:
$ sudo apt install -y gnome-shell-extension-manager
Po instalacji wyszukaj rozszerzenie i kliknij jego ikonę.
12) Kilka poprawek dla użytkowników laptopów
Jeśli używasz Ubuntu 22.04 na laptopie, oto kilka wskazówek, jak poprawić wydajność.
Zauważysz, że aby wykonać akcję lewego przycisku myszy, musisz nacisnąć lewy przycisk touchpada. To denerwujące. Włącz opcję dotknij, aby kliknąć i po prostu dotknij touchpada w dowolnym miejscu, aby kliknąć lewym przyciskiem myszy.
W ustawieniach zasilania włącz wyświetlanie procentu baterii, aby śledzić poziom naładowania baterii w laptopie.
Ponieważ będziesz korzystać z systemu na zasilaniu bateryjnym, wybierz odpowiedni profil zasilania w ustawieniach zasilania.
13. Włącz skalowanie ułamkowe, jeśli masz ekran 4K
Jeśli masz ekran 2K lub 4K, przekonasz się, że ikony, czcionki i foldery wyglądają na zbyt małe. Powinieneś włączyć skalowanie ułamkowe i skalować rozmiar, który odpowiada Twoim preferencjom.
14) Dodaj obsługę AppImage
AppImage to uniwersalny format pakietu oprogramowania. Umieszczając oprogramowanie w AppImage, programista udostępnia tylko jeden plik w którym oprócz aplikacji są umieszczone wszystkie niezbędne zależności.
Domyślnie pobrany plik AppImage nie będzie miał uprawnień do wykonywania. Będziesz musiał zmienić uprawnienia do pliku, aby był wykonywalny. Nie potrzebujesz do tego uprawnień administratora.
Jeśli wolisz sposób graficzny, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy pobrany plik .appimage i wybierz Właściwości.
W Ubuntu 22.04 przed pierwszym uruchomieniem dowolnej aplikacji AppImage musisz zainstalować bibliotekę libfuse2:
sudo apt install libfuse2
Teraz wystarczy dwuklik by uruchomić aplikację.
15) Dodaj Prognozy pogody w menu Zegar
Podstawowa aplikacja pogodowa Gnome (domyślny pulpit) doda warunki pogodowe w menu zegara.
Po prostu zainstaluj aplikację, uruchamiając poniższe polecenie w terminalu:
sudo apt install gnome-weather
Następnie uruchom go klikając w Zegar:
Ustaw swoją lokalizację
i zobacz prognozę pogody. Po tym menu zegara automatycznie wyświetli prognozę pogody.