Chcesz przetestować Ubuntu i nie chcesz stracić dostępu do swoich ulubionych gier Windows? Oto prosty, rozsądny przewodnik dotyczący faktycznego korzystania z usługi Steam Play.

Po pierwsze, czym jest Steam Play?

Mówiąc prościej: jest to funkcja, która umożliwia uruchamianie warstw kompatybilności w wersji klienta Steam dla Linuksa, ogłoszonej przez Valve ( tutaj ) w sierpniu 2018 roku. Proton jest jedną z takich warstw kompatybilności, umożliwiając granie w gry Windows na Linuksie. Proton łączy pod jednym dachem inne projekty, takie jak Wine , DXVK. Steam Play to funkcja, a Proton to oprogramowanie, które uruchamiasz.

Niektóre gry są bezbłędne, inne mają poważne problemy. Obecnie tysiące gier działa!

Jak mogę sprawdzić zgodność Ubuntu z moimi grami pod Windows?

Spójrz na ProtonDB . Wyszukaj grę, którą chcesz zobaczyć, a zobaczysz oceny Platinum, Gold, Silver, Bronze i Borked.  Jeśli gra ma ocenę Platinum na podstawie raportów użytkowników, możesz zaczynać. Jeśli ma ocenę złotą, przez większość czasu będzie nadal działać bez problemów, ale może wymagać pewnych poprawek. Wszystko poniżej złota prawdopodobnie będzie wymagało wysiłku.

Aby trochę ułatwić przeglądanie ocen, możesz wypróbować wtyczkę do przeglądarki Firefox „ ProtonDB dla Steam ”, która dodaje ocenę do stron sklepów, takich jak ta dla DOOM-a:

Istnieje również wtyczka Augmented Steam , która obsługuje przeglądarki Firefox i Chrome (kontynuacja Enhanced Steam, która nie jest już obsługiwana), która dodaje łącze ProtonDB do stron sklepów i wielu innych rzeczy. Nie pokazuje jeszcze oceny.

Jak włączyć Steam Play?

Przejdź do Ustawień, klikając Steam w lewym górnym rogu klienta, wybierając Ustawienia, a następnie znajdź Steam Play na dole listy, jak pokazano poniżej:

Co właściwie robi każde pole wyboru?
  • Pierwsze pole wyboru włącza Steam Play tylko dla tych tytułów, które Valve dodał do swojej białej listy (zobacz białą listę na SteamDB tutaj ). To jest lista tytułów wybranych przez Valve, które powinny „po prostu działać” z wybraną przez Ciebie wersją Steam Play Valve.
  • Drugie pole wyboru umożliwia korzystanie ze Steam Play we wszystkich twoich grach w twojej bibliotece Steam.

Jednak w rzeczywistości możesz wymusić określoną wersję Proton (nazwa narzędzia Steam Play) na dowolnym elemencie w swojej bibliotece Steam. Robiąc to:

Jest to przydatne z dwóch powodów:

  • Jeśli nie zaznaczysz drugiego pola w ustawieniach Steam Play, gry obsługiwane przez system Linux i gry dla systemu Windows pozostaną na oddzielnych listach. Umożliwia to wybranie poszczególnych gier do wypróbowania.
  • Jeśli gra na białej liście działa lepiej w nowszej wersji Proton, możesz wybrać ją samodzielnie.
Czego jeszcze potrzebuję?

Aktualne sterowniki graficzne są niezbędne!  Jeżeli używasz Ubuntu pomocny jest przewodnik Valve .

Brzmi dobrze, jakie są wady?

W przypadku wielu gier online (np FPS) systemy zapobiegające oszustwom często uniemożliwiają grę przez Steam Play. Easy Anti-Cheat i BattlEye to te, których należy teraz szczególnie unikać. Jednak oba pracują nad obsługą Steam Play (zobacz artykuły: Easy Anti-Cheat + BattlEye ), ale może minąć dużo czasu, zanim te problemy zostaną rozwiązane.

To tylko dwa bardzo dobrze znane przykłady, istnieje wiele innych systemów zapobiegających oszustwom w grach. Jak zawsze, sprawdź najpierw w ProtonDB, jak wspomniano powyżej. Jednak gry korzystające z Denuvo powinny działać bez problemu.

Staraj się nie używać systemu plików NTFS (domyślny system Windows)  na dysku z biblioteką gier, używanie systemu plików Linux, takiego jak Ext4, zapobiegnie niektórym dziwnym problemom.

Ponadto prawdopodobnie uzyskasz mniejszą wydajność niż w systemie Windows. Chociaż są przypadki, w których gra będzie działać równie dobrze.

Czy Steam Play można używać do gier, których nie ma na Steam?

Tak! Na Steam możesz dodawać gry inne niż Steam, a także wymusić na nich Steam Play, używając tej samej metody, jak pokazano powyżej.

Po prostu dodaj grę zainstalowaną na zewnątrz jako Steam (powiedzmy grę Windows z itch.io lub GOG), dodaj ją do swojej biblioteki Steam. W tym przykładzie używam MiniDOOM 2 :

Może to jednak wymagać dodatkowego kroku ze względu na błąd w kliencie Steam. Gdy wybierzesz grę inną niż Steam w systemie Linux, trzeba podać pełną ścieżkę do pliku wykonywalnego uruchamiającego grę. Jest to dość łatwe do naprawienia, ponieważ reszta ścieżki jest zwykle ukryta w przycisku „Ustaw opcje uruchamiania …”, dzięki czemu można go skopiować i wkleić:

Uwaga: z nielicznych gier na system Windows, które mam na GOG, żadna nie działała przy użyciu tej metody. Lutris wymieniony poniżej zazwyczaj działa lepiej w grach poza Steam.

A co poza Steam?

Tak! Proton (oprogramowanie) jest open source i dostępne na GitHub . Jednak aby ułatwić proces uruchamiania gier pod windows, program o nazwie Lutris może uczynić ten proces znacznie łatwiejszy.

Ostatnia uwaga: Steam Play jako całość jest nadal w fazie beta.