Migracja WordPressa – uniwersalna.
Nie zawsze migracja przy użyciu wtyczki do wordpress-a daje radę dlatego poniżej zamieszczam sposób uniwersalny na przeniesienie strony.
Krok 1. Wyeksportuj Bazę Danych
Zaloguj się do phpMyAdmin’a, menu po lewej stronie wybierz bazę danych, która odpowiedzialna jest za WordPressa.
Następnie w górnym menu wybierz „Eksport”. Zostaniesz przeniesiony do zakładki, która pozwala zapisać kopię bazy danych. Zaznacz pole „Dostosuj” i w sekcji „Wyjście” zaznacz pole „Zapisz wynik do pliku”. Wybierz także kompresję .ZIP lub .GZIP.
Potwierdź wykonanie kopii zapasowej przyciskiem „Wykonaj” u dołu ekranu. Baza danych zostanie zapisana na dysku w formacie .ZIP lub .GZIP.
Krok 2: Zaimportuj bazę danych w swoim hostingu (lub VPS)
Zaloguj się do swojego panelu klienta u swojego hostingodawcy (lub bezpośrednio do phpMydmin). Następnie przejdź do zakładki z bazami danych i utwórz nową bazę danych.
Po stworzeniu bazy danych znajdziesz w panelu klienta odnośnik do menedżera phpMyAdmin. Kliknij w odnośnik do phpMyAdmin i zaloguj się do swojej bazy danych.
Po wejściu do phpMyAdmin wybierz swoją bazę z menu po lewej stronie i przejdź do zakładki „Import”. W tym miejscu możesz zaimportować całą bazę danych bezpośrednio z pliku kopii zapasowej. Kliknij „Wybierz plik”, wskaż plik z rozszerzeniem .gzip i potwierdź import bazy danych.
Gdy baza zostanie zaimportowana, to wyświetlą się jej tabele w menu bocznym. Wybierz teraz tabelę „wp_options”, klikając w nią lewym przyciskiem myszy. Pojawią się szczegóły tabeli „wp_options”. Znajdziesz tu dwa wpisy, których zawartość musisz zaktualizować. Są to wpisy siteurl oraz home i zawierają one ścieżkę do strony.
Aktualna ścieżka wskazuje na twoją starą domenę więc jeżeli uległa ona zmianie należy poprawić rekordy.
Kliknij w przycisk „Edytuj” obok pól „siteurl” oraz „home”, aby zmienić wartość.
W każdym z tych pól wpisz swój adres domeny, którą wykupiłeś dla WordPressa. Przykładowo, jeśli domena to blog.moj.pl, to zamiast powyższej ścieżki należy wpisać:
http://blog.moj.pl
Potwierdź wykonanie zmiany. Gdy pola „siteurl” oraz „home” wskazują na twoją domenę, to możesz wyjść z panelu phpMyAdmin.
Krok 3: Przekopiuj pliki WordPressa z komputera na serwer
Pierwszym krokiem jest przekopiowanie plików na twój serwer zewnętrzny. Do tego będziesz potrzebować dowolnego klienta FTP, czyli programu, który pozwoli połączyć Ci się z twoim serwerem i przekopiować na niego pliki. Jednym z popularniejszych klientów FTP jest program FileZilla.
Pobierz FileZilla
Uruchom program FileZilla, a następnie kliknij „Plik > Menedżer stron”. W tym miejscu możesz skonfigurować swoje połączenie z serwerem FTP.
Kliknij w przycisk „Nowy adres” po lewej stronie, aby dodać nowy wpis. W zakładce „Ogólne” musisz wypełnić odpowiednie pola, aby można było się połączyć z serwerem. Są to następujące pola:
Serwer: wpisz tu adres serwera FTP
Port: wpisz numer portu (zazwyczaj jest to 21)
Tryb logowania: wybierz „Normalne”
Użytkownik: podaj nazwę użytkownika dla konta FTP
Hasło: podaj hasło dla konta FTP
Wszystkie powyższe dane powinieneś znaleźć w wiadomości od swojego hostingodawcy. Gdy skonfigurujesz już całe połączenie, to kliknij w przycisk „Połącz”, aby połączyć się z serwerem FTP.
Po jednej stronie okna widzisz teraz zawartość swojego serwera FTP, po drugiej z kolei wyświetla się zawartość twojego komputera. Wejdź teraz do folderu z WordPressem.
Skopiuj folder z WordPressem na swój serwer FTP. Wystarczy w tym celu kliknąć folder z WordPressem prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Wyślij”. Rozpocznie się wysyłanie plików WordPressa. Może to trochę potrwać, więc musisz uzbroić się w cierpliwość.
Krok 4: Zaktualizuj plik wp-config.php o nowe dane do bazy MySQL
Już prawie cały proces za tobą. Ostatnim krokiem jest zaktualizowanie zawartości pliku wp-config.php, który wysłałeś wraz z resztą plików WordPressa na serwer FTP. Plik ten zawiera dane do logowania do bazy danych, jednak póki co wskazuje on na twoją starą bazę danych z poprzedniej lokalizacji. Sprawia to, że WordPress nie może się połączyć z bazą i strona nie będzie działać.
Musisz edytować ten plik na serwerze FTP i wpisać w nim dane do twojej bazy danych w swoim hostingu. W tym celu w programie FileZilla zaloguj się na swój serwer FTP i wejdź do folderu z WordPressem. Poszukaj pliku wp-config.php, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Podgląd/Edytuj”.
Zostaniesz zapytany, jakim programem otworzyć plik wp-config.php. Zostaw domyślne ustawienia i kliknij OK. Plik otworzy się w Notatniku systemowym.
Musisz w nim teraz wpisać wszystkie dane do logowania do bazy danych na twoim serwerze. Odpowiadają za to poniższe pola:
DB_NAME: wpisz tu nazwę bazy danych (widoczna w panelu klienta) DB_USER: wpisz nazwę użytkownika do bazy danych DB_PASSWORD: wpisz tu hasło do logowania do bazy danych DB_HOST: wpisz tu adres do bazy danych
Dane te znajdują się w panelu klienta oraz pojawiają podczas tworzenia bazy danych. Po wszystkim kliknij „Plik > Zapisz” i zamknij okno Notatnika.
Zostaniesz teraz zapytany przez program FileZilla, czy chcesz zaktualizować plik wp-config.php na serwerze. Kliknij „Tak”, aby potwierdzić wysłanie zaktualizowanego pliku. Możesz już zamknąć program FileZilla.
Krok 5: Przekieruj domenę na folder WordPressa na swoim serwerze
Ostatnim krokiem jest przekierowanie domeny, którą wykupiłeś, na swój serwer i na serwer FTP. Zaloguj się do swojego panelu klienta i przejdź do ustawień domeny.
Możesz w tym miejscu wybrać, czy domena ma być przekierowana bezpośrednio na główny folder serwera (tzw. root), czy też na wybrany podfolder.
Jeśli WordPressa przekopiowałeś „luzem” na swój serwer (czyli od razu po wejściu na serwer FTP widać pliki .PHP oraz foldery typu wp-content, wp-plugins, wp-includes), to domena powinna wskazywać bezpośrednio na główny katalog serwera.
Jeśli jednak twój WordPress jest umieszczony w osobnym podfolderze na serwerze (np. w podkatalogu „wordpress”), to musisz wejść do ustawień domeny i ustawić ją tak, aby wskazywała na ten folder.
Gdy to zrobisz, zaakceptuj zmiany i poczekaj, aż domena zostanie zaktualizowana o odpowiednie informacje.
Znane problemy:
1 Problem z bezpośrednimi linkami
Chcesz używać bezpośrednich odnośników w formacie własnym. Musisz je włączyć w panelu admina menu ustawienia bezpośrednie odnośniki. Odznaczasz format własny i wklejasz /%postname%/
Będziesz wtedy miał odnośniki w formacie http://domena/nazwa postu. Odnośniki takie są lepsze pod kątem wyszukiwarki Google i wiemy z nich o czym jest post. Ostatnio spotkałem się z problemem że po zainstalowaniu bloga na WordPress i włączeniu ich nie działały. Bloga można było zobaczyć tylko klikając adres główny domeny. Jeśli chcieliśmy wejść na inną stronę bloga wyskakiwała strona błędu 404. W panelu admina było to samo wyskakiwała strona błędu.
Powodem zamieszania jest najczęściej brak lub nieodpowiedni plik .htaccess
# BEGIN WordPress <IfModule mod_rewrite.c> RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index\.php$ – [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . /index.php [L] </IfModule> # END WordPress
Nieraz zdarza się że to nie wystarczy i trzeba poprawić apache2.conf w katalogu
etc/apache2
dodając parametry:
<Directory /var/www/> Options Indexes FollowSymLinks AllowOverride all Require all granted </Directory>
2. Problemy z biblioteką mediów, aktualizacją i wgrywaniem wtyczek (ograniczenie wielkości plików).
Nie zawsze odpowiednie wpisy w .htaccess są wystarczające gdyż problem może leżeć w konfiguracji pliku php.ini ( szczególnie na domyślnym pliku na VPS).
Trzeba poprawić php.ini w katalogu
etc/php/7.0/apache2/php.ini
dodając (edytując) te linie kodu:
upload_max_filesize = 50M post_max_size = 50M
3. Niewystarczające uprawnienia upload-u plików, aktualizacji lub instalacji wtyczek.
Używając filezilli zmieniamy prawa do plików w katalogu wordpress-a
Katalogom dajemy prawa 755
Plikom dajemy 644
Wyjątek stanowi katalog wp-content którego podkatalogi ustawiamy następująco :
uploads (pliki i katalogi na 777) upgrade (pliki i katalogi na 777) themes (katalogi na 777 pliki 666) plugins (katalogi na 777 pliki 666)
4. Jeżeli nasza strona miała włączoną wtyczkę przekierowującą ruch na https należy bezwzględnie po przekopiowaniu plików strony wejść do katalogu wtyczki i ją awaryjnie wyłączyć zmieniając jej nazwę – to sprawi że strona stanie się widoczna na nieszyfrowanym połączeniu do czasu zainstalowania odpowiedniego certyfikatu.