Dzięki pendrive z instalką Ubuntu możesz:
- Zainstalować Ubuntu
- Przetestować środowisko pulpitu Ubuntu bez zmiany konfiguracji komputera
- Uruchomić system Ubuntu na wypożyczonej maszynie lub w kafejce internetowej
- Użyć narzędzi zainstalowanych domyślnie na pendrive z Ubuntu, aby naprawić uszkodzoną konfigurację komputera z Ubuntu.
Tworzenie bootowalnej pamięci USB z Ubuntu z systemu Microsoft Windows jest bardzo proste i omówimy ten proces w kilku kolejnych krokach.
2. Wymagania
Będziesz potrzebować:
- Pamięć USB / pamięć flash o pojemności 4 GB lub większej
- Microsoft Windows 7/10
- Rufus , bezpłatne narzędzie do nagrywania pamięci USB
- Plik ISO Ubuntu. Zobacz Pobierz Ubuntu
Zwróć uwagę na miejsce, w którym przeglądarka zapisuje pobrane pliki: zwykle jest to katalog „Pobrane” na komputerze z systemem Windows. Nie pobieraj obrazu ISO bezpośrednio na pamięć USB.
3. Wybór USB
Wykonaj następujące czynności, aby skonfigurować urządzenie USB w Rufus:
- Uruchom Rufus
- Włóż pamięć USB
- Rufus zaktualizuje się, aby wykryć urządzenie
- Jeśli wybrane urządzenie jest nieprawidłowe (być może masz wiele urządzeń pamięci USB), wybierz prawidłowe z menu device
Możesz uniknąć kłopotów z wybieraniem z listy urządzeń USB, upewniając się, że żadne inne urządzenia nie są podłączone.
4. Wybór rozruchu i schemat partycji
Teraz wybierz opcję Boot. Dostępne opcje to Non boot i FreeDOS . Ponieważ tworzysz bootowalne urządzenie Ubuntu, wybierz FreeDOS .Domyślne ustawienia schematu partycji ( MBR ) i systemu docelowego ( BIOS (lub UEFI-CSM) ) są odpowiednie (i są jedynymi dostępnymi opcjami).
5. Wybierz plik ISO Ubuntu
Aby wybrać pobrany wcześniej plik ISO Ubuntu, kliknij select po prawej stronie „Wyboru rozruchu”. Jeśli jest to jedyny plik ISO obecny w folderze Pobrane, zobaczysz tylko jeden plik na liście.Wybierz odpowiedni plik ISO i kliknij Otwórz .
6. Zapisz ISO
Etykieta woluminu będą aktualizowane w celu odzwierciedlenia wybranego ISO.Pozostaw wszystkie pozostałe parametry z ich wartościami domyślnymi i kliknij START, aby rozpocząć proces zapisu.
7. Dodatkowe pliki do pobrania
Możesz zostać ostrzeżony, że Rufus wymaga dodatkowych plików, aby zakończyć zapisanie obrazu ISO. Jeśli pojawi się to okno dialogowe, wybierz Tak, aby kontynuować.
8. Ostrzeżenia
Zostaniesz ostrzeżony, że Rufus wykrył, że system Ubuntu ISO jest obrazem ISOHybrid . Oznacza to, że ten sam plik obrazu może być używany jako źródło zarówno dysku DVD, jak i pamięci USB bez konieczności konwersji.Zaznacz opcję Zapisuj w trybie obrazu ISO i kliknij OK, aby kontynuować.
Rufus ostrzeże Cię również, że wszystkie dane na wybranym urządzeniu USB zostaną wkrótce zniszczone. To dobry moment, aby dokładnie sprawdzić, czy wybrałeś właściwe urządzenie, zanim klikniesz OK.
Jeśli pamięć USB zawiera wiele partycji, Rufus ostrzeże Cię w osobnym okienku, że one również zostaną zniszczone.
9. Wybrany plik ISO zostanie teraz zapisany w pamięci USB, a pasek postępu w Rufus da ci pewne wskazówki, jaki jest status procesu nagrywania. Przy stosunkowo nowoczesnej maszynie powinno to zająć około 10 minut. Całkowity czas, który upłynął, jest pokazany w prawym dolnym rogu okna Rufus.
10. Instalacja zakończona
Gdy Rufus zakończy zapisywanie urządzenia USB, pasek stanu będzie wypełniony zielonym światłem, a na środku pojawi się słowo GOTOWE . Wybierz ZAMKNIJ, aby zakończyć proces zapisu.
Czy da się zrobić taki pendrive z linuksem aby zmiany nie był usuwane po ponownym uruchomieniu komputera ?
Teraz jest tak że jak ponownie uruchomimy komputer to zaczynamy od nowa. Chciałbym uzyskać taki efekt w którym będzie można system nosić z sobą na pendrive. Nie chce na chwile obecną instalować nowego systemu na komputerze a chce się trochę pouczyć Linuksa
@Ralf.
Da się . Np. Rufus 3.18 ma opcję tzw. “persistent”-wtedy Rufus tworzy dodatkową part ext3 min. 5 GB na te zmiany. Ale wtedy Ubuntu strasznię się “muli” przynajmniej u mnie- mam porty USB 2.0 Może przy porcie USB 3.0 i z extra pendrivem byłoby znośnie. Poza tym trzeba uważać bo zmiana Rufusem do poprzednich ustawień może przyspżyć sporo kłopotów.