Szyfrowanie wybranych katalogów w Ubuntu (ENCFS)

Jeśli używasz Ubuntu lub  innych dystrybucji Linuksa opartych na Ubuntu, możesz użyć oficjalnego PPA za pomocą poniższego polecenia:

#sudo add-apt-repository ppa:gencfsm

#sudo apt-get update

#sudo apt-get install gnome-encfs-manager

Pakiety dla Debiana, Fedory i openSUSE są dostępne tutaj:

https://software.opensuse.org/download.html?project=home:moritzmolch:gencfsm&package=gnome-encfs-manager

 

Jeśli używasz GNOME na Wayland (na przykład Ubuntu 17.10), powinieneś użyć tego rozszerzenia GNOME, aby dodać szybki dostęp do górnego panelu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak korzystać z rozszerzeń GNOME .

Po zainstalowaniu może być konieczne wylogowanie, aby aplikacja działała. Przejdź do menu aplikacji i uruchom Gnome Encfs Manager. Kliknij znak +, aby dodać nowy folder, który będziesz blokować hasłem.

Folder chroniony hasłem nosi nazwę skrytki w terminologii tej aplikacji.

Menedżer Gnome Encfs

W tym miejscu możesz utworzyć nowy katalog lub przejść do istniejącego. Możesz spróbować zabezpieczyć istniejący folder hasłem, ale pliki, które są już obecne w folderze, nie zostaną zaszyfrowane.

Z tego powodu proponuję utworzyć nowy folder i przenieść pliki po zabezpieczeniu hasłem.

Nie zapomnij użyć hasła, które z łatwością zapamiętasz. Jeśli zapomnisz hasła, powinieneś także zapomnieć o plikach, które są z nim zaszyfrowane.

Po utworzeniu folderu możesz rozpocząć kopiowanie plików. Twój zablokowany folder będzie widoczny gdy zostanie odblokowany.

Możesz także użyć zaawansowanych ustawień, takich jak automatyczne uruchamianie lub automatyczne odmontowywanie po pewnym czasie bezczynności.

Zauważ, że tak zwany tajny katalog będzie widoczny i dostępny dla każdego w jego normalnej lokalizacji. Jednak jego zawartość nie będzie w czytelnym formacie, nawet nazwy plików. Po zamontowaniu zablokowanego folderu stanie się on czytelny.

To wszystko, co musisz wiedzieć o folderach chroniących hasłem za pomocą Gnome Encfs Manager.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »